V Havířově dokonce zvažují, že nebudou měřit vůbec. Do vydání nesmyslného rozhodnutí zákonodárců tam strážníci měřili rychlost vozidel téměř každý den. Teď uvažují, že radar nechají v krabici, protože měření mezi velkými cedulemi jim přijde nedomyšlené. „Měřit můžeme pouze v úsecích označených cedulemi. My je ještě nemáme a není jisté, jestli je vůbec budeme používat. Jsou totiž tak rozměrné, že se nevejdou do našich služebních vozidel. Umístění přenosného dopravního značení navíc musí schvalovat úřad,“ vysvětlil ředitele Městské policie Havířov Bohuslav Muras.

Ten se nedávno účastnil schůzky šéfů městských policií, kde se dohodli na tom, že radary pokud možno předají republikové policii. Ta k měření žádné cedule používat nemusí. Zda k tomu nakonec dojde i v Havířově, ještě jisté není.

Policie ČR v zásadě není proti. „Oficiální žádost jsme od žádné městské či obecní policie neobdrželi. Samozřejmě, pokud se na nás strážníci obrátí, budeme hledat možnost spolupráce, aby radary zbytečně neležely ve skladech. Podobně naši policisté používají radary například v Horní Suché, nebo v Dětmarovicích, kde je zařízení pro zvýšení bezpečnosti dopravy zakoupily tamní radnice,“ řekla okresní policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Nad tím, jak manipulovat s velkými přenosnými značkami, přemýšlejí i strážníci v dalších městech. „Značky by měly mít metr a půl na metr, což by byl problém vměstnat do auta. Podle našich informací už ovšem existuje i lepší varianta menších cedulí,“ uvedl ředitel strážníků v Karviné Petr Bičej.

Podle něj zatím značky k dispozici nejsou, tudíž se v nejbližších dnech řidiči v Karviné měřících strážníků nemusí obávat. To platí, i když se řidiči vydají na silnice v Těšíně, Orlové, či Bohumíně. V Českém Těšíně se začne měřit nejdříve v květnu. „Značky ještě nemáme, navíc musíme jejich umístění projednat s dopravním úřadem,“ uvedl zástupce ředitele Městské Policie v Českém Těšíně Michal Wawrzyk. Bohumínští strážníci rychlost neměří a ani ti Orlovští zatím s měřením nepočítají.

PETR WOJNAR
LIBOR BĚČÁK