„Se Zdeňkem jsme byli v roce 2001 na dovolené v Chorvatsku. On byl policista a napadlo ho, že by mohla vzniknout spolupráce mezi našimi a omišskými policisty. Bohužel, o rok později se při potápění právě v Chorvatsku utopil. Na jeho památku se koná pravidelně vždy co druhý rok Memoriál Zdeňka Juroše. Chorvatští policisté mu letos k hrobu přivezli desku ze světově známého mramoru z ostrova Brač, na které je znak chorvatské policie,“ řekl Břetislav Zelina, který si za rozvíjení česko-chorvatské družby zasloužil i čestné občanství města Omiš.

„Memoriál v sálové kopané se koná každý druhý rok v Třinci. Tam má sídlo naše policejní organizace IPA pro okresy Karviná a Frýdek-Místek. Organizace zaštiťuje například kulturní, sportovní a společenské aktivity policistů. Turnaje se vedle našich policistů pravidelně účastní policisté právě Chorvati a dále Slováci, Poláci nebo Maďaři. V pátek se konal už čtvrtý ročník,“ vysvětlil Petr Chloň.

Spolupráce policistů se rychle rozšířila na družbu dobrovolných hasičů města Havířova a chorvatského Omiše. Vzápětí navázaly oficiální kontakty i samotná města, která pořádají výměnné pobyty dětí. Chorvatští policisté se také každý rok účastní střelecké soutěže.