Již popáté během letošního roku museli profesionální hasiči z ostravské stanice Fifejdy pomáhat mužům, jejichž prsty se ocitly v sevřené stále oblíbenějšího módního doplňku – prstenu z tvrdé chirurgické oceli. Poslední případ je hlášen z konce minulého týdne, kdy se na ně obrátil mladík, který měl nateklý prsteníček.

„Protože prst nebyl zraněný, mohli hasiči použít drastičtější, ale rychlejší metodu s rychlejší úlevou pacienta od bolesti. Mezi prsten a maso strčili tenkou kovovou destičku a šli na ,nepřítele´ shora úhlovou bruskou, vše za stálého chlazení vodou. Operaci s dořezáním a roztažením prstenu kleštěmi dokončil osamocený velitel stanice, protože mužstvo muselo vyjet k menšímu požáru,“ popsal situaci mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Pokud je ruka s prstenem zraněná, bývá takový zásah delší, minimálně půlhodinový. K rozřezání se totiž musí použít jemná technika – jehlový modelářský pilník. Jako podložka na trpící ruku může posloužit třeba obyčejný svěrák v dílně hasičské stanice. Upilovaná mezera přitom roste jen velmi pomalu a kvůli zahřívání odolného materiálu musejí zachránci dělat přestávky. „Například letos v polovině března vyhledal mladý muž pomoc fifejdských hasičů v noci poté, co již nemohl vydržet bolest škrtícího prstýnku z chirurgické oceli na prostředníčku pravé ruky. Pacient raději vážil noční cestu do nemocnice a pak k hasičům poté, co si doma šel jeho otec pro účinnou pomoc do sklepa – pro klasickou pilku na železo…,“ přiblížil jeden z případů Kůdela.

V rámci celého Moravskoslezského kraje hasiči tímto způsobem pomohli sedmi lidem, pětkrát v Ostravě a dvakrát v Havířově.

„Obě stanice mají to štěstí, či smůlu, že jim stojí nemocnice ,za rohem´ a zdravotnický personál neprodleně posílá mladé muže s nebezpečnými prstýnky za šikovnými hasiči,“ uzavřel Kůdela.