„I když bydlím stále ve Stonavě, přišla jsem na dnešní sraz absolventů stonavských škol hlavně kvůli tomu, abych viděla své bývalé spolužáky,“ říká čtyřiašedesátiletá Gizela Al Tukmachi.

Po chodbách Základní školy Dolany se procházela se svou dlouholetou známou a bývalou spolužačkou Lidkou. „Prohlídneme si celou školu, až tak se moc nezměnila, ale hlavně o takových odborných učebnách jsme si kdysi mohli nechat jen zdát, za našich let to nebylo,“ usmívá se Al Tukmachi, která končila školní docházku v roce 1959, a školu navštěvovaly i její děti.

Také dvě sestry, které dorazily na stonavský sraz, vzpomínají na svá školní léta s úsměvem a láskou. „Odchodila jsem tady devět let a moc se mi tady líbilo, protože základka Dolany, byla takovou typickou vesnickou školou. Měli jsme i výbornou paní učitelku, která už dnes bohužel nežije,“ vzpomíná Miroslava Kutějová.

Její nejoblíbenějším předmětem byla čeština a dějepis. Vzpomíná i na dílny a pěstitelské práce, kdy se na školní zahradě sadila zelenina nebo na školní výlety, kdy v 6. třídě vyrazili se třídou do Brna. „A pochlubila se vám má sestra, že kvůli ní vznikl na zahradě požár?“ táže se její sestra Libuše Heřmanová. „Měla totiž hlídat pálení větví na zahradě, ale na chvilku si odběhla a mezitím se oheň rozšířil a shořela nám celá školní kůlna. Od té doby ji nikdo jinak neřekl, než Paličova dcera. Dokonce když ji na obecním úřadě oddával bývalý ředitel školy Škarka, vzpomenul, že oddává Paličovu dceru,“ prozrazuje se smíchem Libuše Heřmanová.

Když si lidé prohlédli stonavské školy, přišlo na řadu oficiální zahájení celé akce v místní budově PZKO. „Chtěl jsem vás tady všechny přivítat, doufám, že se vám prohlídka našich škol líbila. Nyní naše školy navštěvuje 140 žáků, ale pamatuji doby, kdy jich bylo i 450, a to přesně v 60. letech minulého století,“ přivítal všechny návštěvníky ředitel Základní školy Dolany Zdeněk Lusk.

Ve Stonavě se v současnosti učí ve třech základních školách, a to na Hořanech, kam chodí žáci od 1. do 5. třídy, na Dolanech, kde se vyučuje druhý stupeň a ve škole v Holovicích, kde škola s polským vyučovacím jazykem pro první stupeň. Každá škola má své zaměření, například na sport, cizí jazyky nebo počítačovou výuku.