Zvítězil v řadě námořních závodů, třikrát obeplul sám zeměkouli a při svých plavbách vytvořil 12 světových rekordů. V polovině dubna Richard Konkolski zavítal do České republiky a do rodného Bohumína, kde se v Salonu Maryška setkal se přáteli.

Který okamžik ze své jachtařské kariéry vám nejvíce utkvěl v paměti?

Nejkrásnější chvíle jsem zažil v loděnicích v polském Svinoústí a Štětíně, kde mě po prvním velkém závodu nadšeně vítaly tisíce lidí. To byl neopakovatelný zážitek, který se mi nesmazatelně zapsal do paměti a dodnes mám tamní neopakovatelnou atmosféru před očima.

V jachtingu jste se stal ikonou. Mimo jiné za úsilí o rozvoj tohoto sportu vás ocenil tehdejší prezident USA Ronald Reagan a v roce 1999 jste se stal rovněž čestným členem Českého svazu jachtingu. Jak vzpomínáte na období velkých závodů?

Každý závod měl své kouzlo a na všechny rád vzpomínám. Nejnáročnější byly samozřejmě sólové plavby, kdy jsem byl na lodi sám. Tam jsem měl spoustu času přemýšlet. Závod na moři mě dokázal neuvěřitelně nabít a zároveň vyčerpat, bylo to kouzelné.

Z Československa jste emigroval v roce 1982. Na jachtě Niké II jste společně s rodinou odplul do Spojených států amerických. Jaké byly vaše tamní začátky?

Před naším odchodem jsem byl v Newportu několikrát, takže pro mě osobně to nebylo neznámé místo. Začátky ale byly samozřejmě těžké. Já anglicky uměl, ale žena Mirka jen minimálně a syn v té době vůbec. Museli jsme začít od píky. Prvním úkolem bylo zabezpečit rodinu. První prací, kterou jsem si v Americe našel, byl pomocný dělník na nemocničních stavbách. Postupně jsme se snažili situaci stabilizovat a nakonec se nám podařilo i vyjednat půjčku na koupi staršího domu. Ten se stal našim novým domovem.

Proč jste vlastně z Československa odešel?

Chtěl jsem se věnovat jachtingu naplno a tehdejší vrcholoví funkcionáři námořního jachtingu dělali vše proto, abych na vodu nemohl. Získat povolení pro závody bylo čím dál tím obtížnější. Pověstný pohár přetekl po roce 1980, kdy se vedení svazu dopředu usneslo, že mi nepovolí napříště žádné plavby. Na další závod kolem světa jsem měl vyjet ve dvaaosmdesátém roce. Do jeho přípravy jsem s rodinou vložil veškeré úspory. Dva roky jsem dřel na opravách lodi Niké a platil pomocníky. A teď najednou mělo všechno končit. Proto jsem se rozhodl odejít.

Pod vlajkou Československa jste plul na moři i po svém odchodu do USA. Poslední velký závod jste jel v roce 1986, to už je třiadvacet let. Stýská se vám po velkých závodech a jachtingu?

V Newportu, kde žiji, mám z okna svého domu výhled přímo na moře a tím jsem si splnil svůj velký sen. To, co mám moc rád, tak mám na dosah. Dnes už závodně nejezdím, přeci jen už je mi pětašedesát a navíc závodní jachting je nákladná záležitost. Pokud je čas, vyjedu si na lodi a fotografuji plachetnice.

Máte ponětí, co se stalo s lodí Niké I, se kterou jste jako první Čechoslovák obeplul zeměkouli? Loď Niké k vám neodmyslitelně patřila …

Niké I byla určitý čas v soukromých rukou a sloužila pro aviatiku, při které se rozbila. Pak byla chvíli schovaná v jedné stodole v Rychvaldě, až se jí nakonec ujali členové pražského jachtařského klubu. Byla vystavena, avšak chátrala. Teď je ve skladu Národního technického muzea v Praze. Plány jsou takové, že by měla být uvedena do původního stavu. Při své nedávné návštěvě Prahy jsem jednal i o tom, jak bych mohl pomoci. Dozvěděl jsem se, že vystavení Niké I je plánováno na rok 2012.

Letos vám bude šestašedesát. Nepomýšlíte na odchod do důchodu? Podle toho, co se o vás můžeme dočíst na internetu, jste stále velmi aktivní.

Manželka už v důchodu je a já bych teoreticky mohl do amerického důchodu příští rok. Podle propočtů bych ale získal tři sta dolarů měsíčně, což je podobné jako bych měl tři tisíce korun českého důchodu. Proto pořád pracuji od rána do večera. Vlastním multimediální studio, ve kterém se věnuji tvorbě dokumentů a propagaci moře a jachtařského sportu.

Do Salonu Maryška, kde jste v Bohumíně besedoval, přišlo několik desítek lidí, včetně vašich známých a kamarádů. Čekal jste tak velký ohlas?

Přiznám se, že jsem to nečekal a byl jsem mile překvapený. Byla tam spousta mých bohumínských přátel a kamarádů. Protože s některými z nich jsem se viděl po velmi dlouhé době, bylo to srdečné setkání. Někteří dokonce přinesli staré pohlednice, které jsem jim poslal z ciziny. Dýchla na nás krásná nostalgie.

Sledujete na dálku dění v rodném městě?

Do Bohumína se snažím jezdit jak jen to je možné už proto, že tady mám stále maminku. Rodné kořeny nezpřetrháte, dění v Bohumíně i v okolí sleduji alespoň příležitostně, ve chvílích volna, na internetu a dopisuji si také s přáteli. Snažím se sem jezdit co nejčastěji, naposledy jsem byl v Bohumíně vloni na podzim.

Uvažoval jste někdy o návratu zpátky do České republiky, do rodného Bohumína?

Přiznám se, že o návratu jsem přemýšlel. Ve Státech ale zůstávám zejména kvůli rodině. Syn je dospělý, má americké vzdělání i myšlení. Je to prostě už Američan. Nebylo by správné, když už jsem jej do Ameriky zavedl, abych ho tam teď nechal samotného. Richard mladší zatím o odchodu do České republiky neuvažuje, a proto zatím není návrat aktuální ani pro mne.

LUKÁŠ KANIA