Šéf odborů Dušan Otaševič přítomným řekl, že podle informací, které má od vedení společnosti, se v nejbližších týdnech počítá se zrušením 140 pracovních mís­t. „Půl roku chodí vedení kolem horké kaše, že se chystá fúze, ale propouštět se nebude. Pak se objevily zprávy, že nám sníží platy a nakonec to skončilo rozhodnutím o zrušení 140 míst,“ zrekapituloval sled informací Otaševič.

Nato se z davu začaly ozývat nespokojené hlasy a výkřiky žádající přítomnost někoho z vedení společnosti. Nikdo tam však nebyl. „Nechápu, proč se propouští, když má firma spoustu zakázek. Je to tak, ne? Kolik bylo za poslední dobu přesčasů, kolik sobot a nedělí jsme tady strávili?“ ptal se lidí v davu jeden z řečníků.

V následné diskuzi padaly návrhy slušné i neslušné, lidé se každopádně divili, proč jim to majitel nepřijede říci osobně. „A kdo je vlastně majitel? Proč jsme ho nikdy neviděli? Tihle kapitalisti umí akorát firmy vytunelovat a zmizet,“ zaznělo mimo jiné z davu.

Během asi čtvrthodinové diskuze se přítomní shodli, že chtějí, aby firma fungovala dále a aby měli práci. Proto zplnomocnili šéfa odborů, aby s vedením dále jednal, vyjádřil nesouhlas s plány vedení a pokusil se vyjednat změnu rozhodnutí. „A jestli ne, půjdeme klidně do stávky,“ zaznělo na závěr.

Firma OKD Rekultivace fúzuje s jednou divizí společnosti OKD Doprava a podle předsedy představenstva stávající OKD Rekultivace Andrzeje Santariuse bude po sloučení fungovat pod názvem Rekultivace, a. s. Podle něj firma nabízí těm zaměstnancům, kteří se sami rozhodnou odejít, odstupné, které je závislé na době, jakou dotyčný ve firmě pracoval.

„Rušení míst by mělo proběhnout ve dvou termínech, do konce května a do července tohoto roku. Věřím, že spousta lidí využije nadlimitní bonusy, které jim firma nabízí,“ uvedl Santarius.

Na dotaz, jak se dívá na odhodlání zaměstnanců vstoupit do případné stávky, připustil, že na to mají právo. „Myslím si ale, že to akorát uškodí jménu Rekultivací,“ tvrdí Santarius.

Sto čtyřicet rušených míst ale není konečné číslo. Kromě co nevidět odejdou lidé, kteří měli s OKD Rekultivace smlouvu na dobu určitou. Dalších asi 40 lidí pak má být převedeno do firmy zcela nové, která se bude zabývat údržbou pozemků. Ani to však není vše. Po sečtení všech odchodů vychází, že z necelých čtyř stovek současných zaměstnanců zbude polovina a ani ta nemá své jisté. „Záležet bude na ekonomické situaci firmy, zda bude schopna lidi udržet,“ naznačil Santarius.

Co bude dál? Odborový šéf Otaševič prozradil, že osloví majitele firmy a bude jednat o zachování pracovních míst. „Lidé nám dali mandát k tomu, abychom jednali za udržení pracovních míst. Pokud nebudou jednání s vedením firmy úspěšná, myslím, že nebude problém ty lidi zradikalizovat a zorganizovat například stávku,“ prozradil.

Podle předsedy odborů OKD Miroslava Syrového, který se setkání zúčastnil, je potřeba navrhnout zaměstnavateli, aby přehodnotil své rozhodnutí.

„Myslím, že k propouštění není důvod. Tato firma nemá s žádnou krizí nic společného, má zakázky, kvalitní zaměstnance i výborné reference a není nejmenší důvod tuto firmu likvidovat a propouštět lidi,“ tvrdí Syrový.