Po zimní přestávce se již tradičně na 1. máje otevřely brány Kotulovy dřevěnky. Bohatý program plný starých, často už téměř zapomenutých řemesel a hezké jarní počasí, přilákaly stovky lidí do nejstarší roubené stavby v Havířově.

V průběhu celodenního programu se představili řemeslníci ze Slovenska, Polska, Košařisk, Fulneku, Třince i Havířova.

Předváděli zpracování vlny, lnu, kostí, rohů a kůže, předení na kolovrátku, ruční výrobu provazů, a jiné zajímavosti. Návštěvníci mohli obdivovat práci vitrážistky, dráteníka, košíkářky, metláře, řezbáře a perníkářky. Ani letos nechyběla ukázka výroby sýru salašnickým způsobem.

Velkému zájmu dětí se těšila živá domácí zvířata, osel Matúš, kačeny, králíci a malé kůzlátko. Doslova v obležení byl neustále starý větrný mlýnek zvaný viatrak. Příchozí mohli sledovat mlecí zařízení za provozu.

Lidová tvořivost rozhodně nevymře

Příjemnou atmosféru navodili lidoví muzikanti z Jablunkova. Ukázky z lidové rukodělné výroby měly mezi návštěvníky velmi kladnou odezvu.

„Jsme tady podruhé. Stejně jako v minulém roce i tentokrát Den řemesel dovedl zaujmout děti i dospělé. Mému většímu chlapci se nejvíce líbila zvířátka a větrný mlýn. Malému je to zatím jedno. Obdobných akcí v průběhu roku by mohlo být více. Je to totiž nejenom hezké, ale zároveň i poučné,“ poznamenala Alena Chovancová, která se přišla podívat na Kotulovu dřevěnku s malým Tobiášem a Timotejem. Podobné názory bylo slyšet také od jiných návštevníků.

Dřevěnka bude až do podzimu otevřena kromě pondělí denně, a to v úterý až pátek od 9 do 12.30 a od 13 do 17 hodin. V sobotu od 9 do 13 hodin a v neděli od 13 do 17 hodin.

Kotulova dřevěnka patří k nejstarším roubeným lidovým stavbám na Těšínsku. Byla postavena v roce 1781 a je posledním dokladem původní zástavby na území dnešního Havířova.