„Klece chodíme vybírat třikrát týdně. Zároveň dosypáváme do klecí zrní, na které se ptáci nalákají. Od pondělí jsme už lapili sedmdesát šest holubů. Dnes jich tu máme na ulici Rossenbergových dalších šest, takže když projdeme všechny domy, tak jich pochytáme v prvním týdnu přibližně stovku,“ řekl jeden ze zaměstnanců firmy, která má odchyt na starosti.

Další speciální klece, ze kterých se už nedá vyjít, jsou umístěny v domech na ulicích Wericha, ČSA, Dlouhé a U Stromovky. Půdy jsou zde značně zdevastované holubím trusem i uhynulými kusy. Lidé se obávají, že právě to může být nebezpečným zdrojem alergenů a infekcí. „Opět jsme vyzývali lidi, aby si všímali blízkého okolí a případné přemnožení nahlásili. To se také stalo a další podněty k nám záhy přišly. V rozpočtu města máme na odchyt vyčleněnu částku sto tisíc korun. Víme jaká je situace, takže žádáme obyvatele Havířova, aby nás nadále informovali o místech, kde jsou holubi přemnoženi. Především máme na mysli hnízdiště na půdách,“ nabádala k další spolupráci mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Odchyt holubů havířovská radnice poprvé zajistila v loňském roce. Vycházela přitom z častých stížností na znečištěná veřejná prostranství, špinavé lavičky, poškozené fasády domů, ucpané okapy a zanesené půdy. Po dvou měsících bylo odchyceno 360 ptáků. „Cílem této akce je podstatně snížit počet holubů na veřejném prostranství i na půdách domů. Dojede tím zároveň ke snížení škod způsobených jejich výskytem,“ uvedla dále Pondělíčková.
Po chycení jsou ptáci humánním usmrceni způsobem u veterináře.