Početné rodiny však nemají možnosti a prostředky, jak jim pomoci v rozjezdu. Rodiče se pak ocitají v situaci, kdy se musí dívat, jak dítě nemá kam jít bydlet. Havířov sice má zhruba 320 sociálních bytů typu garsoniéra, ale na ty je prý těžko dosáhnout. Dům na půl cesty je nejblíže v Karviné, ale tam rovněž není lehké se dostat. Kraj konstatoval, musíte hledat pomoc na radnici. Město naopak vzkazuje kraji, měly byste na tuto situaci také myslet a nenechávat to jen na samosprávách.

Náměstek primátora Bronislav Bujok však problém nevidí tak černě. „Máme v podstatě velký bytový sociální fond. Pokud se na nás někdo obrátí v tíživé situaci, zvážíme aspekty a snažíme se najít společně řešení. Proto radím rodičům, podejte na radnici žádost o přidělení sociálního bytu a my se ji budeme zabývat,“ uvedl Bronislav Bujok.

Individuálními žádostmi se radní zabývali nedávno dvakrát. V prvním případě se jednalo o rozhodnutí soudu, kdy děti dostali do péče prarodiče, kteří potřebovali byt. Město vyhovělo. „Dokonce jsme dveře nezavřeli ani před mladým člověkem, který je sice z Albrechtic ale neměl se kam vrátit z internátu,“ dodal náměstek.

Díky tomu, že město má dostatek sociálních bytů a vzhledem k současným finančním možnostem, neuvažuje radnice o postavení domu na půl cesty. Důvodem je i to, že na projekt nelze získat dotaci a bez ní by byly náklady příliš velké. Naděje svítá někde jinde.

Kompletní přeměnou projde panelový dům na ulici Střední 3 v Havířově-Šumbarku, právem zvaný dům hrůzy. Ten bude nově rozdělen na dva samostatné vchody. V jednom z nich bude od prvního do šestého podlaží právě pětapadesát sociálních bytů.

Úředníci sociálního odboru upozorňují také na to, že problém se netýká jen dětí z pěstounských zařízení, ale také rodin, které jsou z finančních důvodů vykázány z bytu. A tyto případy rapidně přibývají. Rodiny by v této situaci mohly najít útočiště rovněž na Střední 3, protože zde vznikne ubytovna s režimem a samostatnou recepcí. Nepůjde o klasické nájemní bydlení, ale o ubytování až šedesát lidí, kteří například ztratili nárok na bydlení. Ubytování se bude prodlužovat vždy po měsíci. V panelovém domě bude prostor i pro byty se sociální službou, ale také normální byty. Vedení města si od projektu slibuje, že širší spektrum nájemníků zaručí vyváženost.