Na „výměně“ starého auta za nové mohou majitelé vraků vydělat. Ačkoliv se zavedením tzv. šrotovného čeští poslanci stále váhají, mnohé bazary sídlící i na Karvinsku nečekají, a stará auta na protiúčet při koupi nového vozu vykupují. Například podle zástupce Autoservisu Czudek v Českém Těšíně takto může majitel nového vozu při odevzdání staré ojetiny získat několik desítek tisíc korun. „Kupříkladu při koupi fabie za 250 tisíc mu za jeho starý vůz dáme slevu kolem 25 tisíc korun,“ potvrdil zástupce bazaru Alex Piechaczek.

Podobnou částku byste ušetřili i v prodejně Auto Nyklos v Karviné. „Zde řešíme jednotlivé zájemce individuálně, nemáme nějaké tabulkové hodnoty pro poskytování slev, ale je pravda, že tyto slevy po domluvě poskytujeme. Máme na to určité rezervy. Stará auta pak jdou na prodej, případně na ekologickou likvidaci,“ uvedla pracovnice autosalonu.

Pohled na velké množství vraků v Autosalonu Czudek v Českém Těšíně i slova jeho zástupce potvrzují, že lidé na tuto nabídku slyší. „Ano, o tento způsob nákupu auta je velký zájem. Nejsem vám ale schopen říci žádná čísla,“ dodal Piechaczek.

Vlastní „šrotovné“ od 10 do padesáti tisíc zavedla počátkem dubna i síť autobazarů AAA AUTO. „K přípravě akce v České republice nás přiměl velký ohlas tzv. šrotovného na Slovensku, kde se díky němu zdvojnásobil prodej vozů v našich autocentrech,“ uvedl na oficiálních webových stránkách ředitel prodeje skupiny AAA AUTO Petr Suchánek.

Jedinou podmínkou přitom je, aby zákazník poskytl protiúčtem svůj starší pojízdný automobil, který vlastnil už před 1. lednem 2009. I zde se tak rozhodli nečekat na zákonodárce a přilákat větší množství zájemců o koupi auta.

Poslanci zavedení tzv. šrotovného i nadále oddalují, nejdříve by k němu mohlo dojít na podzim tohoto roku.