Imobilní pacientku skutečně do nemocnice doprovázel její asistenční pes a stalo se tak poprvé s historii nemocnice. Pětačtyřicetiletá Julie Janická, jež trpí nemocí dystrofie svalů, v nemocnici podstoupila drobný chirurgický zákrok, při kterém ji lékař vyndal z dýchací trubice tracheostomickou kanylu. A protože jsou se svým Felinym (asistenční pes rasy Labradorský retrívr) jedno tělo, jedna duše, musela před nástupem do nemocnice vyřešit, kam psa dát.

„Problém je v tom, že on beze mne nemůže být. Asi by zešílel, kdybych ho nechala kdekoli, kde bych s ním nebyla. Proto jsem se rozhodla požádat vedení nemocnice, zda by mi neumožnilo absolvovat pobyt v nemocnici i s Felinym. A vyšli mi vstříc, za což jsem moc ráda,“ říká vozíčkářka.

Kvůli svému postižení jí musli lékaři instalovat do dýchací trubice kanylu, která teď musela ven. „Zákrok proběhl bez problémů. Pacientku jsme si nechali v nemocnici na pozorování, abychom věděli, že bude schopna sama bez problémů dýchat,“ vysvětlil lékař Dušan Karch.

Mluvčí nemocnice Helena Baronová řekla, že vedení ústavu neshledalo důvody, proč pacientce nevyhovět a hospitalizaci i se psem nepovolit. „Pacientka byla umístěna na pokoji na konci chodby lůžkového oddělení, takže měl pes přístup do pokoje po zadním schodišti. Ostatní pacienti prakticky ani nemuseli zaznamenat, že se zvíře v nemocnici pohybuje,“ uvedla Baronová.

Asistenční pes slečny Janické Feliny je cvičený a chová se nanejvýš tiše a nenápadně. „Prakticky reaguje jen na pokyty své paní. Štěkat ho mohli pacienti slyšet z vedlejších pokojů pouze, když jej natáčel kameraman a Feliny štěkal na povel,“ vysvětlila mluvčí nemocnice.

Podle ní je přítomnost asistenčního psa v nemocnici zatím velmi výjimečná. „Nevím o nemocnici, kde by pes měl vstup povolen. Rádi jsme pacientce vyhověli, protože jednak je na pomoc psa zcela odkázána, ale hlavně pes je na ní doslova závislý a v nepřítomnosti své paní trpí,“ vysvětlila Baronová.
Nemocnice pacientce zajistila nadstandardní pokoj ve vlastní režii, kam přidala lůžko pro maminku pacientky.