Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počet lidí bez práce se mírně zvýšil

Karvinsko - Podle statistiky Úřadu práce v Karviné se v okrese v průběhu měsíce dubna zvýšil počet uchazečů o zaměstnání o 101 lidí. Nejhůře se práce shání v Karviné.

12.5.2009 2
SDÍLEJ:

Úřad Práce. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Přestože mnoho lidí bylo propuštěno v rámci hromadného snižování stavů zaměstnanců, nárůst nezaměstnaných zatím není tak dramatický, jak se v souvislosti s hospodářskou krizí očekávalo.

K poslednímu dubnovému dni bylo na Karvinsku evidováno celkem 19 707 nezaměstnaných. Míra nezaměstnanosti vystoupala na 13,81 procenta. Z pěti mikroregionů v okrese je nejvyšší míra nezaměstnanosti v Karviné, kde činí 15,25 procenta. Následuje Orlová 14,94%, Havířov 14,41%, Český Těšín 12,28% a Bohumín 12,33%. Na Bohumínsku se dá očekávat, že se nezaměstnanost zvýší vlivem aktuálního propouštění v ŽDB.

Více než 10 lidí najednou od jednoho zaměstnavatele se v průběhu dubna do evidence úřadu práce přihlásilo od 12 firem. Jednalo se o 3 firmy z odvětví výroby základních kovů, hutního zpracování, slévárenství a výroby kovových konstrukcí, o 2 firmy z odvětví těžby a dobývání a po jednom subjektu z odvětví stavebnictví, odvětví obchodu, odvětví výroby pryžových, plastových výrobků a ostatních nekovových minerálních výrobků, odvětví výroby dopravních prostředků a zařízení, odvětví dopravy a skladování, odvětví zásobování vodou, činností souvisejících s odpadními vodami, odpady a sanacemi, odvětví veřejné správy, obrany a povinného sociálního zabezpečení. Úhrnem se jednalo u těchto subjektů o 213 bývalých zaměstnanců.

Nejvyšší poptávka je po profesích zedníků, obsluhy strojů na výrobu a úpravy obuvi, číšnících a servírkách a prodavačích. V průběhu dubna bylo nově nahlášeno 299 volných pracovních míst, co je o 442 míst méně než před rokem a o 35 více než v předchozím měsíci. Úřad práce v Karviné má nyní k dispozici necelých pět stovek volných pracovních míst. Žádné z těchto místo není určeno pro důlní provozy. Na jedno volné místo připadá 41,6 uchazeče.

„V průběhu dubna bylo vytvořeno v rámci aktivní politiky zaměstnanosti 153 nových pracovních míst. V rámci nástroje finanční podpory regionů nejvíce postižených nezaměstnaností vzniklo v tomto měsíci jedno nové pracovní místo. Zahájeno bylo 10 rekvalifikačních kurzů pro 39 účastníků. Nejvíce osob bylo zařazeno do kurzu obsluhy osobních počítačů (12), kurzu pracovníka sociální péče se zaměřením na seniory a handicapované (12) a kurzu svařování (8),“ uvedl ředitel Úřadu práce Karviná Radek Foldyna s tím, že byla zahájena realizace projektu „Vzdělávejte se!“

Projekt je určen pro zaměstnavatele, kteří v důsledku celosvětové finanční krize a hospodářské recese museli nebo budou muset omezit výrobu ve svých provozech a tím také své zaměstnance. V rámci projektu mohou zaměstnavatelé získat finanční prostředky na realizaci vzdělávacích kurzů pro své zaměstnance, kteří jsou ohroženi negativními důsledky organizačních změn podniku v důsledku krize. Zaměstnancům se tak dostane možnosti účastnit se dalšího vzdělávání, zdokonalit si své odborné znalosti, dovednosti a kompetence v oblasti tzv. obecného vzdělávání a zaměstnavatelé získají prostor pro efektivnější řešení personální situace podniku v období krize.

O zapojení do projektu požádalo v dubnu 16 zaměstnavatelů, kteří předložili celkem 67 žádostí o poskytnutí příspěvku pro 871 zaměstnanců. Do konce dubna bylo schváleno 15 žádostí, na jejichž základě byly uzavřeny dohody s 5 zaměstnavateli, které se týkaly 85 zaměstnanců. Odborný rozvoj byl v měsíci dubnu zahájen u 82 pracovníků a u 3 bude zahájen v měsíci květnu.

Autor: Libor Běčák

12.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
1

Policie už nehledá ztracenou Etiopanku. Utekla do Německa, kde chce azyl

1. B ZŠ Gen. Svobody v Havířově.

Představujeme prvňáky ZŠ v Petřvaldě a ZŠ Gen. Svobody v Havířově

Havířov se po špatném startu zvedá

Havířov – Hokejový AZ už je zase regulérně v boji o play off. Prvoligová soutěž dnes pokračuje dalším kolem.

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nenechal ani na mítinku v Bohumíně na Andreji Babišovi niť suchou: V této zemi se nevyplatí pracovat. Lepší je být rentiér.

S ODISkou nově do Ostravy také žlutými vlaky

Na krajskou síťovku ODISKA budou moci cestující jezdit i vlaky RegioJet. Do systému budou zařazeny tři ranní spoje z Návsí.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení