Bohumín má nové brouzdaliště

Návštěvníkům jsou standardně k dispozici vodní klouzačky, plážový volejbal, kuželky, stolní tenis, úschovna kol nebo cenností, občerstvení. Nejmenším pak slouží prolézačky, klouzačka, pískoviště, kolotoče aj. V Bohumíně u krytého aquaparku přibude nové dětské blouzdaliště sestávající ze dvou menších bazénů s hloubkou vody od 10 do 25 centimetrů, pergolou s posezením a nerezová skluzavka ve tvaru medvěda.

„Brouzdaliště bude sloužit nejmenším dětem, tedy předškolákům a jejich rodičům. Novinku, která je technologicky napojena na přilehlý objekt aquacentra, bychom rádi zprovoznili v neděli 31. května v dopoledních hodinách, pravděpodobně v 10 hodin. Plánujeme i hravý doprovodný program,“ uvedl ředitel společnosti Bospor Jan Rozsypal.

V Českém Těšíně zůstávají ceny vstupného na loňské výši - 40 korun za osobu, důchodci platí polovinu, děti do šesti let a invalidé mají vstup zdarma. Zůstává v platnosti velmi oblíbené rodinné vstupné, kdy se u nás může za sto korun rekreovat čtyřčlenná rodina. Odpolední koupání přijde pouze na 20 a večerní na 10 korun.

V Karviné budou zdražovat. „Letos musíme lehce zvednout vstupné. Oproti loňsku bude to základní stát o pět korun víc, takže letos zaplatí dospělý jednorázově 60 korun a 30 korun stojí denní lístek pro děti do 15 let. Zůstávají zachovány slevy pro seniory nad 60 let (35 korun), skupiny nebo rodiny a slevy při vstupu po 16. hodině. Několik let jsme vstupné nezvyšovali, ale především energie a údržba jsou rok od roku dražší,“ objasnil důvod zvýšení ceny vstupného ředitel městské správy sportovních zařízení Petr Dyszkiewicz.

A kdy můžete letos vyrazit na koupaliště? V Karviné startuje aquapark sezonu v pátek 29. května, v Českém Těšíně sobotu 30. května. Navíc v neděli, kdy radnice pořádá Den dětí, bude vstup do areálu pro všechny děti zdarma.

Orlované se v novém koupat nebudou

V Orlové mají oficiální sezony naplánováno na 1. června, ale nevylučují, že pokud to počasí dovolí, otevřou s brány koupaliště o nějaký ten den dříve.
Krytá bohumínská plovárna je otevřená celý rok, nové venkovní brouzdaliště děti pokřtí v neděli 31. května, ovšem pokud by to překazilo počasí, akce se uskuteční následující neděli.

Slibovaná oprava letního koupaliště, která měla začít již na podzim loňského roku, se konat nebude. Letní koupaliště však bude během léta normálně v provozu. Letní koupaliště, které slouží Orlovanům od 80. let minulého století, mělo projít rozsáhlou rekonstrukcí. Děti měly dovádět na skluzavkách a tobogánu, pro sportovce mělo být postaveno hřiště na plážový volejbal, změnit se měly také šatny a vyměnit stávající vany bazénů. Na to vše si ale místní budou muset počkat.

„V minulých dnech jsme se rozhodli, že obnovíme pracovní skupinu, která naváže na činnost té dřívější, která se zabývala řešením rekonstrukce. Musíme znovu všechno prodiskutovat a předložit radě města návrhy řešení. Chtěli bychom to stihnout do konce měsíce června,“ prozradil místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek.

Do konce roku by měla být hotová projektová dokumentace. „Předpokládáme, že by rekonstrukce stála kolem jednoho sta milionů korun a to je vysoká částka. Bez dotace se určitě neobejdeme,“ upřesnil místostarosta Mojžíšek.

Na orlovské plovárně se každoročně před začátkem sezóny již několik let odstraňují závady. „Byly již provedeny hlavní opravy, a to zejména nátěry bazénových van, opravy žlabů, cest a chodníků,“ popsala orlovská mluvčí Nataša Cibulková.

Letošní sezóna tedy v novém neodstartuje, ale orlovské letní koupaliště zprovozněno bude. Za nedlouho se začne do bazénů napouštět voda. „Otevřeno bude od 1. června, je však hodně pravděpodobné, že když bude hezky a teplo, začne se o týden dříve,“ řekla mluvčí města.

Místní plavci, kterým stav koupaliště nevyhovuje, mohou využít nový krytý bazén v centru města, nebo moderní letní plovárny v okolních městech na Karvinsku.

Havířovské koupaliště: stejné vstupné bez novinek

Návštěvníci havířovského koupaliště se mohou těšit na stejné atrakce a nezvyšovaní cen vstupného. Koupaliště otevře své brány už koncem měsíce, přesně 30. května. Atrakce i ceny zůstaly, ale provozovatel chce být pružnější a vyjde zájemcům vstříc s možným prodloužením provozní doby.

„V květnu a červnu bude otvírací doba od 9 do 18, v červenci od 8 do 20 a v srpnu od 9 do 19 hodin. Jestliže bude parný den a lidé nebudou chtít odejít, provozní dobu pružně prodloužíme. O tomto faktu budeme návštěvníky informovat na místě,“ přiblížil ředitel SSRZ Jiří Bednář.

Vstupné je stanoveno na stejnou výši jako v minulém roce. Dospělí zaplatí 60, děti do 12 let 30 a důchodci 40 korun. Na poslední dvě hodiny lze zajít za sníženou cenu třiceti korun. Děti do dvou let a invalidé s průkazem ZTP mají vstup zdarma.

Novinkou je rodinné vstupné, při kterém nebude platit jedno dítě. „Když přijde otec s matkou a jedním dítětem, bude je jeden den stát 120 korun. Když přijdou s dvěma dětmi, tak denní vstupné vyjde na 150 korun,“ nastínil ceny Bednář.

V havířovském aquaparku se nachází plavecký padesátimetrový bazén, bazén na skoky do vody, dětský bazén, velký nerezový kombinovaný bazén s atrakcemi a malý nerezový bazén pro děti.

Letní koupaliště prošlo v posledních letech velkou rekonstrukcí, která byla zahájena v roce 2001 a vyžádala si investice okolo jednoho sta milionů korun. Největší novinku návštěvníci neuvidí, jelikož se jedná o novou kanalizaci, která byla dokončena na jaře a do posledních dní se pracuje na terénních úpravách a zatravnění.

„Koupaliště v obci chceme udržet,“ říká starostka Doubravy

Malá vesnická plovárna v Doubravě pomáhá podle tamní starostky Květuše Szyroké zviditelňovat toto místo u lidí v širokém okolí. I proto je snahou zástupců obce koupaliště zachovat, ačkoliv je to pro ně mnohdy finančně bolestivé.

Jaké opravy v současnosti na vašem koupališti plánujete před vypuknutím letní sezóny?

„V současnosti provádíme na koupališti hned několik oprav. Opravujeme dno a stěny bazénu a dáváme nátěry vodostálou barvou. Zároveň rekonstruujeme chodníky u dětských atrakcí a probíhá také oprava střechy budovy sociálního zařízení a plavčíkárny.“

Je pro vás důležité mít v obci koupaliště? Stojíte o to, aby tam zůstalo i nadále, nebo se už i uvažovalo o jeho zrušení?

„Koupaliště má v naší obci již určitou tradici, zejména děti tam v létě tráví mnoho volného času. Náklady na provoz koupaliště jsou nemalé, ovšem naší snahou je tuto atrakci v obci zachovat. Hledáme nadále finanční prostředky k jeho obnově, ale je to velice složité.“

Jaké výhody má podle vás toto „mimoměstské“ koupaliště?

„Výhodou je určitě příjemné prostředí blízké přírody, dopravní dostupnost, možnost zastávky při cykloturistice a zvláštnost zdejší krajiny, která se mění k lepšímu rekultivační úpravou po hornické činnosti. Velkým plusem oproti městským koupalištím je určitě i to, že zde nebývá hlava na hlavě.“

Jakou očekáváte návštěvnost koupaliště a kdy letos otvírá?

„V minulých letech se návštěvnost pohybovala okolo 110 návštěvníků za jeden den. Samozřejmě velkou část návštěvníků tvořili přespolní, což mimo jiné pomáhá zviditelňovat naší obec. I letos samozřejmě bude hodně záležet na klimatických podmínkách. Pokud to počasí dovolí, bude koupaliště otevřeno 22. června.“

Tomáš Januszek, Nikola Klimšová, Libor Pristáš, Petr Wojnar