Důvodem jsou nesrovnalosti v zadávací dokumentaci, které se v průběhu řízení vyskytly. Slezský vodohospodářský svazek (SVS) se rozhodl žadatelům vyhovět, a lhůtu proto prodloužil o deset dnů. „Chceme se vyvarovat možného odvolání účastníků soutěže. Přestože lhůta pro realizaci stavby je krátká a bojujeme o každý den, nechceme riskovat, že ji z důvodu odvolání některého z účastníků nestihneme realizovat,“ řekl redakci bystřický starosta Ladislav Olšar. „Chceme minimalizovat možnost odvolání,“ potvrdila ve středu třinecká starostka a šéfka SVS Věra Palkovská s tím, že vše bylo konzultováno s právníky.

Projekt revitalizace řeky Olše se dostal do skluzu a při nedodržení termínů hrozí, že Česká republika přijde o stamiliony z evropských fondů. „Pořád hovoříme o tom, že projekt zachraňujeme,“ shrnula Palkovská. Podle ní se tak budou obálky otevírat 15. června, zhotovitel by měl být znám o dva dny později.

Už 23. června přitom musí monitorovací výbor Evropské komise ve Štiříně schválit veškeré změny, jimiž projekt v posledních měsících prošel. Ve stejném termínu se měli původně sejít i třinečtí zastupitelé, jednání k revitalizaci však bylo přesunuto na 25. června.

Palkovská upozornila, že zhruba za tři týdny se bude o financování akce závazně hlasovat ve všech osmi obcích. Více času na rozhodování už svazek nemá, protože přislíbená dotace EU je podmíněna dokončením prací v roce 2010. „Pokud stavba nezačne v průběhu července, není možné to v těchto klimatických podmínkách postavit,“ míní třinecká starostka.

Více o tématu čtěte v Souvisejících článcích