Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodáci dnes pokřtí průvodce vodou ze tří řek

Ostrava, Bohumín - Už počtvrté splují desítky českých i polských vodáků řeky Ostravici a Odru v rámci mezinárodní vodácké akce Plavidlo. Pro Poláky už desátý ročník, pro Čechy čtvrtý ročník Plavidla začíná už v pátek 5. června v 9 hodin u Hradní lávky pod Slezkoostravským hradem v Ostravě na Ostravici.

4.6.2009
SDÍLEJ:

VodáciFoto: Archiv

Letošní motto sjezdu je „Na Odře je všem dobře“. Vodácké radovánky budou pokračovat v Polsku ještě celý víkend. Akci pořádají města Bohumín a Krzyżanowice.

Vodácká flotila odstartuje od Hradní lávky v Ostravě od 9 do 9:15 hodin. Před vyplutím však vodácké nováčky nemine tradiční vodácký křest. Každá posádka navíc obdrží vodáckou lékárničku a upomínkové magnety s vodáckou tématikou. Po Ostravici a po Odře, do níž se Ostravice vlévá, poplují vodáci pod novým dálničním mostem, oceněným jako Stavba roku 2008, do Bohumína. Ve Starém Bohumíně za starým hraničním mostem vodáci pokřtí nového vodáckého průvodce po Odře a Olši, který vznikl speciálně u této příležitosti. Křest je naplánován mezi 11 a 11:30 hodinou. Z Bohumína pak vodáky Odra dovede až do Polska. Během plavby čeká vodáky projížďka sedmikilometrovými meandry řeky Odry v Bohumíně, které jsou přírodní památkou. Vodáckého průvodce pak účastníci Plavidla 2009 obdrží za soutokem Odry s Olší v polském Zabelkově.

„Během plavby mohou vodáci vidět hned tři soutoky řek - Ostravice s Lučinou, Odry s Ostravicí a Odry s Olší. Před sjezdem hraničních meandrů Odry se vodáci zastaví ve Starém Bohumíně, kde proběhne křest Vodáckého průvodce po Odře a Olši s kilometráží. Vodou ze tří řek, kterých se průvodce týká, jej pokřtí starostové Bohumína a Krzyzanowic Petr Vícha a Leonard Fulneczek. Po splutí meandrů, kde je nutné chovat se tiše a nevystupovat na břeh, aby se neplašili hnízdící ptáci, zakončí vodáci svou plavbu u mostu v Zabełkowě, kde pro ně bude přichystáno občerstvení a vodácký průvodce. Ti nejzdatnější pak ještě mohou plout po Odře dále do Ratiboře,“ řekl kapitán bohumínské posádky a vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice Lumír Macura.

Plavbu v kánoi absolvuje už počtvrté v životě také první muž města, starosta a senátor Petr Vícha. Ten svou vodáckou premiéru zažil právě před čtyřmi lety při této vodácké akci. „K životní premiéře mě tehdy zlákala naše tisková mluvčí, která loď řídila a na mne tak zůstalo místo háčka. Vloni a předloni už jsem si zkusil roli zadáka a přežili jsme, proto si na něj letos troufnu znovu a budu doufat, že se v Odře koupat nebudeme. Vloni jsme se převrhli hned několikrát, ale přesto jsem odhodlán jet znovu,“ zavzpomínal na zážitky z minulých ročníků Plavidla bohumínský starosta Petr Vícha.

Město Bohumín bude reprezentovat celkem deset lodí, ve kterých bude sedět kromě starosty a senátora Petra Víchy například také náměstkyně hejtmana a místostarostka Bohumína Věra Palková, ředitel městské společnosti Bospor Jan Rozsypal, vedoucí stavebního odboru Libor Radiňák, zástupce ředitele bohumínské městské policie Roman Honysz či tisková mluvčí města Lucie Balcarová. Kapitánem bohumínské posádky bude vedoucí organizačního odboru Lumír Macura. „Společně s úředníky a zástupci vedení města jsme v kánoích pluli po Odře už třikrát. Letos se k nám už podruhé přidají také studenti bohumínského gymnázia. Už teď víme, že jen bohumínských lodí bude 50, zatímco vloni jich bylo kolem 30,“ řekl Lumír Macura.

Vodácká akce bude pokračovat až do neděle 7. června i v Polsku, přes města Olzu, Krzyżanowice a Ratiborz je možné doplout až do Koźle. Plavidlo 2009 je součástí projektu přeshraniční spolupráce Červen – měsíc přátelství na soutoku Odry s Olší. Město Bohumín na nich spolupracuje společně s polskými Krzyżanowicemi a občanským sdružením Posejdon z Věřňovic. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Operačního programu Přeshraniční spolupráce ČR - Polsko 2007 – 2013. Cílem projektu je prohlubování vzájemného poznávání obyvatel příhraničí, propagace a rozvoj vodáckého sportu v okolí obou měst.

„S polskými Krzyżanowicemi a občanským sdružením Posejdon z Věřňovic jsme získali na společné vodácké akce a bližší poznávání obyvatel břehů obou řek dotaci z evropských fondů přes 28 tisíc eur, což je více než 760 tisíc korun. Za ně pořádáme sportovní i kulturní akce, vydání vodáckého průvodce a speciální výcvik pro začínající vodáky. Projekčně připravujeme také zřízení nástupních míst pro vodáky na Odře a Olše v našem okolí. Navíc jsme pořídili 12 lodí, které budeme v červnu zdarma půjčovat zájemcům z řad vodáků,“ řekl vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice Lumír Macura s tím, že finanční spoluúčast města a sdružení Posejdon na tyto akce je 5 tisíc euro, přibližně tedy 135 tisíc korun.

Město pořídilo osm plastových kánoí, dvě nafukovací kánoe, dvě plastové třímístné kánoe a jeden čtyřmístný raft. Třináct lodí bohumínské radnice dostane originální jména především podle živočichů, kteří podél řeky Odry, která protéká Bohumínem, žili a žijí. Vodáci se tak budou moci projet v Bogunu a Mamutovi, Odře či Olze, anebo Ledňáčku, Skokanovi, Rosničce či Bobrovi. Lodě dostaly jména také podle ryb, takže bude možné půjčit si i Štiku, Candáta, Sumce či Okouna. Premiéru budou mít lodě právě při letošním Plavidle, o víkendu si je pak bude moci možné vypůjčit.

Služby bezplatné půjčovny lodí budou moci zájemci využít každý víkend v červnu. Městská půjčovna lodí nabídne i pádla a záchranné vesty. „Provoz půjčovny budou zajišťovat dobrovolní hasiči ze Starého Bohumína. Pro vodáky, kteří chtějí vidět krásu meandrů Odry, připravujeme dopolední i odpolední sjezdy. Splutí Odry od Starého Bohumína k mostu v Zabelkově v Polsku trvá dvě až tři hodiny. Půjčovné lodí i s pádly a vestami je zcela zdarma, lidé zaplatí jen za přepravu lodí. Každý, kdo si loď půjčí, navíc od města dostane vodácké propagační předměty – lékárničku, magnetku i vodáckého průvodce,“ dodal Lumír Macura s tím, že lodě se půjčují jen lidem, kteří umějí loď ovládat a kteří se zaváží chovat v přírodní památce ohleduplně podle doporučených pravidel.

V rámci projektu připravuje město i vydání obrazová publikace o přírodě v Hraničních meandrech Odry a projekčně připravuje vybudování speciálních nástupních míst pro vodáky na Odře a Olši. Ta by měla vzniknout u Antošovické lávky v Pudlově a u starého hraničního mostu ve Starém Bohumíně na řece Odře a na Olši pak za jezem ve Věřňovicích. V Polsku se nacházejí dvě vhodná místa pod mostem za soutokem Odry s Olší a za mostem v Krzyźanowicích.

Lucie Balcarová, tisková mluvčí města Bohumína

Autor: Redakce

4.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Karviné Novém Městě se pustili do demolice dalšího z řady vybydlených, tentokrát městského bytového domu.
5

VIDEO: Další zničený obytný dům jde k zemi

Eliška Večeřová, 16. října 2017, Havířov, váha: 2,91 kg, míra: 48 cm
22

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Policie ukončila vyšetřování výbuchu plynu

Havířov – Za loňský výbuch plynu v domě v Jarošově ulici mohl některý ze dvou zemřelých nájemníků.

Richard Balcar dosáhl životního úspěchu

Karviná – V premiérové sezoně u týmu Racing BMW Motorrad třetí místo a letos dokonce celkové vítězství. Motocyklový závodník Richard Balcar z Karviné to vzal hodně hopem.

Oprava střechy bohumínského nádraží si vyžádá miliony korun

Část stropnic a krovů ve střeše historické budovy bohumínského vlakového nádraží napadla dřevomorka.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení