Obce a menší města totiž usilují o změnu pravidel při jejich rozdělování. Současný stav považují za nespravedlivý, protože je znevýhodňuje, neboť dostávají od státu méně peněz než města velká. „Nejhůř jsou na tom obce se třemi až patnácti tisíci obyvatel. Na kongresu proto čekáme na zveřejnění analýzy, kterou pro ministerstvo na toto téma připravila Vysoká škola ekonomická,“ uvedl starosta Klimkovic Pavel Malík.

Témat na úterním setkání, které organizuje Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, budou mít starostové více. Se zástupci ministerstev, úřadů práce i peněžních ústavů budou diskutovat také o aktualitách k čerpání ze strukturálních fondů EU, o elektronické komunikaci obcí či o problematice hracích automatů a videoterminálů. Novelu zákona o loteriích představí na kongresu starosta Bohumína a senátor Petr Vícha.

„Městům a obcím nejvíce vadí především to, že i když omezí počet výherních automatů vyhláškou, ministerstvo financí povolí modernější videoterminály, které přinášejí obcím stejné problémy jako výherní automaty. Proto chceme, aby ministerstvo respektovalo vůli obcí, které by měly samy rozhodnout o tom, co bude na jejich území,“ míní Vícha.