Třetí závod poháru se konal v neděli na otevřeném bazénu v Podolí. Asi dva metry před cílem přistál na hladině přímo před sprintujícího plavce kačer divoké kachny březňačky. „Je to něco neskutečného, neuvěřitelného, co se snad v historii českého vrcholového plavání dosud nestalo. V rychlém závěrečném sprintu Ondřej několikrát kachnu zasáhl, když ta mu nakonec přeskočila přes hlavu a v klidu si plavala ve vedlejší dráze,“ uvedl k situaci otec plavce Oldřich Broda.

Pořádný vztek na ptáka měl i Ondřej Broda. „V závěru finále jsem měl našlápnuto na stupně vítězů. Periferně jsem viděl, že se pohybuji spolu s ostatními třemi závodníky na třetím místě, když Skot a Izraelec byli jasně přede mnou. V prvém okamžiku, když jsem na něco narazil, jsem byl v šoku. Do cíle zbývaly dva, nebo tři záběry a já jsem tahal něco pod vodu. Když mi přeletěla přes hlavu, vyšel jsem z rytmu a dohmátl bez rychlosti a koncentrace,“ popsal plavec z Horní Suché.

Krásně vybarvený kačer tak připravil Ondřeje o bronzovou medaili, což dokazují jak fotografie, tak pořízené video. Celkově obsadil 6. místo, když časem 53,04s zaostal za třetím Barneou z Izraele o 34 setiny sekundy. Vítězem se stal Houston ze Skotska (52,05s) a stříbro bral další reprezentant Izraele Samouilich (52,43s). Ještě na čtvrtém místě skončil další reprezentant Skotska, když na pátém místě byl první z čechů Lukáš Harnol z USK Praha (52,78s).

„Po dohmatu jsem byl rozčílený, když jsem si pořádně neuvědomoval, co se vlastně stalo. Když jsem viděl v mé bezprostřední blízkosti plavajícího nádherného kačera, který se vůbec nebál přítomnosti stovek lidí a klidně si plaval na hladině, zlost mě přešla, vždyť všichni přítomní se smáli. Něco takového se určitě v historii vrcholového českého plavání ještě nestalo. Ing. Srbem, předsedou Českého plaveckého svazu, jsem byl vyzván, zda chci využít svého práva na opakování závodu. Na tuto možnost jsem však rezignoval, mí soupeři by se zachovali určitě podobně, vždyť nešlo o Mistrovství ČR, ale „pouze“ o český pohár,“ řekl plavec Slávie Havířov.

Ondřej Broda, jako jediný havířovský zástupce ve finálových disciplinách na tomto mítinku, byl přitom v závodě 100m kraul jedním z favoritů. Předchozího dne na poloviční trati, která je jeho prestižní disciplínou, vybojoval stříbrnou medaili (24,09s). Zlato bral další český reprezentant a to Lukáš Harnol (23,64s) a třetí skončil Michal Lédl z Bohemians Praha (24,17s). Všichni zahraniční účastníci z Izraele, Skotska a Slovenska v tomto závodě zůstali v poli poražených.

„Tyto závody byly pro mě poslední před rozhodujícím závodem letní sezóny, kterým bude koncem června Mistrovství ČR, a to opět v pražském Podolí. Jsem osobně zvědavý, jakým způsobem pořadatelé zajistí to, aby se situace neopakovala, a to zejména v souvislosti s Mistrovstvím Evropy juniorů, které se na tomtéž bazénu bude konat počátkem července,“ sdělil redakci již se vším smířený Ondřej Broda.