Pro návštěvníky tohoto vskutku zajímavého kulturně-požitkářského festiválku je připraven bohatý program, kde si vyberou skutečně všichni. Ti, kteří s čajem teprve koketují, i ti, kterým se tento nápoj stal skutečnou láskou.

„V pátek 12 června v 16 hodin proběhne oficiální zahájení festivalu Svátek čaje, jehož první edice se bude konat jen několik metrů od polsko-české hranice, v zámeckém areálu v polském Cieszyně,“ uvedl PR manager festivalu Darek Jedzok.

Již od rána ale bude probíhat odborná konference, jejíž účastníci budou mít jedinečnou možnost ochutnat nejzajímavější a nejvzácnější druhy čajů z asijských sklizní. „Veřejnost se bude moci v pátek seznámit s uměním japonského divadla spolku Kyogen, poslechnout si přednášku zkušeného etnologa a cestovatele Janusze Kamockého nebo se zúčastnit workshopů jógy. Večer na venkovní scéně zahraje karvinská kapela All SKA Pones a ostravská etno-jazz-rocková formace Café Industrial,“ láká k návštěvě pátečního programu Jedzok.

V sobotu bude od rána na zámeckém návrší velmi rušno. „V areálu a zámeckých prostorách budou probíhat workshopy tai-chi, bubnování a tvarování bonsají, návštěvníci festivalu se mohou účastnit přednášek na téma cestování a přípravy čaje v Turecku, Japonsku a Indii, večer pak bude patřit exotickým zvukům – po koncertu gongů vystoupí známý skladatel a etnomuzikolog Vlastislav Matoušek, hudební program završí vystoupení Jiřího Mazánka, autora meditační hudby a vynikajícího hráče na indickou stár,“ informuje dále o programu Jedzok.

Po celou dobu trvání festivalu budou k vidění výstavy bonsají, čajové keramiky a dřevořezby Šimona Kubalky. Festivalu se zúčastní zástupci 26 čajoven z České Republiky a Polska, areál kolem čajovny Laja v zámeckém areálu tak vyplní stánky s různorodým sortimentem čajů, bižuterie a jiných zajímavostí.

Vstupenky na festival si můžete zakoupit přímo v čajovně Laja (zámecký areál), v době konání festivalu pak přímo u vstupu do zámeckého areálu. Cena vstupenek byla stanovena jako dobrovolné vstupné s minimální hranicí – 60 korun na jeden den programu, 100 korun na dva dny. Celý výtěžek z festivalu poputuje na projekt výstavby zdravotní kliniky v Nepálu. Všechny informace, podrobný program a kontaktní údaje na www.czajnazamku.com.

GABRIELA CICHÁ