Zájemců o práci je více než práce samotné. Města nemají tolik pracovních příležitostí, aby mohla uspokojit všechny zájemce, a tak leckde platí, že kdo dřív přijde, má také větší šanci. Ale opravdu jen šanci – protože povinnost zajistit práci podle zákona neexistuje.
Někde zájemců mají mnohonásobně více než pracovních příležitostí. Největší nabídku má momentálně Havířov, naopak v Bohumíně si neškrtnete. Další města regionu – tedy Český Těšín, Orlová a Karviná – berou pracovníky podle aktuálních možností.
V Karviné pobírá dávku v hmotné nouzi zhruba 1600 lidí. Bez zhruba šesti stovek například starobních a invalidních důchodců nebo matek na mateřské dovolené je přibližně tisíc lidí práceschopných.
„Zájem o práci projevilo asi 250 lidí, ale pro všechny práci určitě nemáme. Prvních 20 lidí začalo pracovat už 1. června a pomáhají s úklidem chodníků a veřejných prostranství obecně,“ uvedl náměstek primátora Dalibor Závacký.
Další vlnu zájmu totiž čekají, až skutečně nastane ono reálné krácení dávky, tedy po 1. červenci. „Kromě oněch 20 už zařazených do práce se totiž krácení týká všech ostatních, protože to se počítá už za červen. Dlouhodobě nezaměstnaní závislí na dávce v hmotné nouzi jsou většinou lidé, kteří žijí od dávky k dávce a dopředu moc nemyslí, takže když jsme informovali v lednu, většina z nich nad zprávou mávla rukou s tím, že to je daleko,“ vysvětlil Závacký.
Podobně ne příliš dobrou zprávu mají pro zájemce o práci v Orlové. „Z 200 zájemců můžeme nabídnout práci pouze asi 80 lidem,“ přiznala orlovská mluvčí Nataša Cibulková. Pro velký zájem se prý nakonec na červenec přijmou 120 lidí, což je prý maximum.
Karvinská radnice zatím nemá v plánu využívat Institutu veřejné služby ve velké míře. „Nemáme tolik pracovních možností, a také po dobrých zkušenostech dáváme přednost systematičtější práci v rámci veřejně prospěšných prací. Tito lidé pracují za minimální mzdu a kontinuálně šest měsíců, takže udělají kus práce. Nevylučujeme ale, že právě z veřejné služby si zase vytipujeme další adepty na veřejně prospěšné práce,“ řekla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová s tím, že na veřejně prospěšné práce město zaměstnává zhruba 100 osob.
Institutu veřejné služby se zatím vůbec nechystá využít Bohumín. „Město zaměstnává z řad dlouhodobě nezaměstnaných asi stovku pracovníků v rámci veřejně prospěšných prací. To nám přijde efektivnější, jednak je s tím méně administrativy, jednak člověk musí odpracovat vždy celý měsíc s klasickou pracovní dobou – a ne jen několik hodin,“ řekla mluvčí města Lucie Balcarová.
Zato v Havířově počítají s tím, že od července budou schopni zaměstnat až několik stovek lidí právě v rámci Institutu veřejné služby. „Zatím máme práci pro několik desítek lidí, od července zhruba pro 250 až 300 lidí měsíčně. I tak se ale nedostane na všechny, odhadujeme, že všech zájemců může být kolem šesti stovek,“ uvedla havířovská mluvčí Jana Pondělíčková.
Šance se však pro Havířovské skrývá i v jiné oblasti. „Město ale jedná se společností ADRA, u které by bylo možno v Havířově vykonávat dobrovolnickou službu. Zákon toto umožňuje, ve městě totiž není tolik práce, kterou bychom mohli zadat. Přece jen už máme i veřejně prospěšné práce a město je celkem čisté,“ doplnila Pondělíčková. Podle ní město zavádí tyto služby ne proto, že by nutně tolik pracovníků potřebovalo, ale proto, že chce pomoci svým občanům.
Institut veřejné služby dává od 1. července dlouhodobě nezaměstnaným možnost, jak si přijít na lepší peníze. Lidem v hmotné nouzi, kteří pobírají příspěvek na živobytí déle než půl roku, se tento příspěvek od příštího měsíce sníží na 2020 korun – to je spodní hranice existenčního minima. Kdo bude chtít více a zatím nenašel zaměstnání, může pracovat ve prospěch obce. V případě, že odpracuje 20 hodin, zvýší se mu příjem na 3129 korun, v případě 30 odpracovaných hodin na sumu 3679 korun.
Nina Macošková