Právě záchranářům se ho v neděli před noční směnou podařilo při kolapsu na pracovišti resuscitovat, přesto upadl do komatu a o tři dny později, ve středu večer, zemřel. Nepodařilo se ho zachránit ani přesto, že zkolaboval přímo v areálu nemocnice a okamžitě se mu dostalo té nejlepší profesionální první pomoci.

Všichni záchranáři i zaměstnanci havířovské nemocnice Martina Svobodu znali jako velmi obětavého a spolehlivého. Do práce chodil vždy s velkým předstihem, aby se připravil na službu. Ještě před týdnem se účastnil prestižní soutěže Rallye Rejvíz, kde byl v jednom z předešlých ročníků vyhodnocen mezi nejlepšími jednotlivci.

„Martin byl skutečným profesionálem, na kterého jsme se mohli vždy stoprocentně spolehnout. Záchranná služba byla pro něj hlavní náplní života, samozřejmě spolu s rodinou. Průběžně se profesně vzdělával. Po sedmnácti letech spolupráce s tímto záchranářem ho nejvíce charakterizuje, že byl vždy nesmírně hrdý na to, co dělá. Navždy nám bude chybět jeho zanícení, humor a nakažlivý smích,“ řekla šéflékařka záchranné služby pro Karvinsko Dana Klečatská, která ho pamatuje od jeho záchranářských začátků.

Poslední rozloučení s Martinem Svobodou se bude konat v pondělí ve 14 hodin v kostele sv. Anny.