Historickou dominantou Karviné je Masarykovo náměstí v městské části Fryštát. Svojí architektonickou krásou připomíná bohatou minulost i společenský a kulturní význam města. Mezi jeho nejvýraznější pamětihodnosti patří prostorný empírový zámek ležící vedle farního kostela Povýšení sv. Kříže. Ten je vůbec nejstarší stavební památkou Karviné.

Jeho počátky jsou spjaty se založením Fryštátu koncem 13. století. Náměstí dále zdobí empírová radnice s renesanční věží ze 16. století s kamenným erbem Piastovců a zbytkem kovového řetězu pranýře, dvě řady měšťanských domů, které jsou po adaptacích využívány jako obchody, restaurace a kanceláře.

Více o historii regionu čtěte v Souvisejících článcích

Celkový obraz dotváří kruhová litinová kašna, oblíbené místo dětí, s městským znakem z roku 1900. Ještě v první polovině minulého století měla na náměstí konečnou zastávku elektrická úzkorozchodná dráha spojující Ostravu s Karvinou.

I když staré náměstí nedoznalo v průběhu let výraznějších změn, je dnes barevnější, pestřejší, nabízející v letních měsících příjemné venkovní posezení.
Je rovněž dějištěm různých kulturních a zábavních akcí.