„Povinné čipování je zavedeno již v mnohých městech. Od opatření si slibujeme, že ubude problémů se zaběhnutými psy. Strážník jednoduše a během chvilky zjistí, komu zvíře patří a tak se vyhneme převážení ztraceného psa do útulku, což je nákladné a pro zvíře stresující,“ uvedl místostarosta Stanislav Folwarczny s tím, že na území města je v současné době registrováno zhruba 2000 chovatelů psů.

Službu čipování psů budou poskytovat veterináři, kteří mají ordinace na území města plus doktorka Šimaljakova z Třince, která bude za klienty dojíždět domů.

„Je to i otázka určení právní odpovědnosti – například v případě, že takto označený pes třeba zapříčiní dopravní nehodu nebo někoho pokouše. Díky čipu bude totiž možné zjistit majitele a následně i to, zda je zvíře přeočkováno proti vzteklině. Postiženým tak odpadne hrozba bolestivého očkování,“ uvedl starosta Vít Slováček.

Podobný právní předpis zavedli v Moravskoslezském kraji i v Karviné a Frýdeku-Místku, a od února se jim řídí i v Krnově na Bruntálsku.

Názor lidí na plošné čipování zjišťovalo město na sklonku roku formou ankety v místním tisku a městského webu. Většina respondentů, která se dotazování zúčastnila, se vyslovila pro.

„Předběžně se počítá s tím, že půjde o plošné povinné označení psů starších tří měsíců a v období od 1. července letošního roku do 30. června 2010 uhradí poplatek spojený s tímto úkonem za své občany město ze svého rozpočtu. Poté již budou chovatelé za čipování platit sami,“ vysvětlil místostarosta Folwarczny.

Majitelé psů, kteří již mají své miláčky očipované, mají povinnost doručit úřadu potvrzení o tomto do půl roku.