Přímo ve vozovce jsou umístěny solární blikače, které zvyšují bezpečnost chodců. Po několika dnech začali řidiči i chodci upozorňovat na to, světla ve vozovce fungovala jen několik dnů. Ukázalo se, že nejde o žádnou poruchu, ale pouze o technický problém, a dnes blikače řidiče na blížící se přechod opět upozorňují.

„Světla jsou napájena přes solární panely. Po instalaci nebyly baterie zcela nabity a přišlo navíc několikadenní hodně zatažené a deštivé počasí bez slunce, takže články neměly dostatečnou zásobu energie. Dnes už by mělo být vše v pořádku a tento bezpečnostní prvek už je v provozu bez sebemenších problémů,“ vysvětlila mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Výstavba přechodu byla zahájena v polovině května a přišla město na přibližně 800 tisíc korun. Městu se podařilo na tuto investiční akci získat dotaci z Moravskoslezského kraje v rámci programu zvyšování pasivní bezpečnosti na silnicích, a to ve výši 340 tisíc.

Hlavním cílem je zvýšit bezpečnost chodců, když se zde pohybují hlavně žáci základních škol. Při stavbě bylo použito nejen rozdělení přechodu na City bloky, ale také bylo nainstalováno nové nasvětlení přechodu.

„V současné době máme takto nasvícené přechody pod Bludovickým kopcem, u Savely, na Národní třídě a na Těšínské ulici. V rámci obnovy veřejného osvětlení, která bude zahájena asi v příštím roce, je v plánu doporučeno nasvítit všech 139 stávajících přechodů pro chodce. Tímto krokem se budeme snažit upozornit řidiče na to, že se blíží k přechodu, když barva osvícení je odlišná od veřejného osvětlení. V plánu obnovy veřejného osvětlení máme také doporučení k použití doplňkového osvětlení přechodů, například blikání svítidel při přiblížení chodce k přechodu,“ nastínila Pondělíčková další plány města.