Někde s těmito ptáky bojují sítěmi v půdních oknech, hroty na místech, kde ptáci rádi sedávají a podobně. Jednorázová instalace ochranných opatření přijde levněji, než opakované čištění fasád. Největší potíže způsobují tito ptáci majitelům bytového fondu.

„Dá se říci, že v Karviné se holubi přemnožili. Sedají na parapety a hnízdí na půdách, balkonech a dalších místech, která pochopitelně znečišťují. Ročně zaznamenáme několik stížností, protože to lidi obtěžuje,“ uvedla Pavla Urbánková z Oddělení obecné a komunální hygieny, které spadá pod okresní pracoviště Krajské hygienické stanice v Karviné.

Stížnosti předávají hygienici majitelům bytů, tedy převážně městu a společnosti RPG. „Tuto situaci musí vyřešit majitel bytu, často se dávají do půdních oken sítě nebo hroty na parapety,“ řekla Urbánková.

V Českém Těšíně evidují odhadem 400 holubů, přesto ale potíže nezaznamenávají. „Holubi v našem městě nejsou až tak velkým problémem, jako například v Havířově. Například v polském Cieszynie je těchto ptáků mnohem více. Prozatím se neuvažovalo o jejich odchytu a zabíjení,“ popisuje situaci mluvčí města Dorota Havlíková.

Dodala, že základní věcí je ptáky nepřikrmovat a vlastníci domů by holubům měli zamezit v hnízdění. „Nejjednodušší je uzavření půdních oken, nebo zakrytí pletivem. Holubům se ve městě daří, pokud je lidé přikrmují, díky tomu přežijí zimu i oslabení a nemocní jedinci, kteří by jinak šanci na přežití neměli,“ uvedla Havlíková.

V Bohumíně mají podle velmi hrubých odhadů asi jen kolem dvou stovek holubů. „Problémy z toho plynoucí nemáme. Pokud se něco děje, jde spíše o ojedinělé případy. Například v domech v blízkosti nádraží bývají znečištěné okenní římsy od holubího trusu. Budeme tam proto instalovat hroty proti holubům,“ uvedla mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

Vzpomíná si, jak se holubi před lety uhnízdili díky rozbitým střešním vikýřům i v půdních prostorách bohumínské radnice. „Střechu radnice jsme před osmi lety opravovali a z půdy jsme vyvezli plnou vlečku holubího trusu, mezi trusem byli i mrtví ptáci. Deratizéři museli trus i mrtvá zvířata odnášet ve speciálních pytlích. Je to totiž nebezpečný odpad, který se musí likvidovat opatrně a za přísných pravidel. Dnes už je střecha radnice před holuby chráněna a navíc jsme na ni nainstalovali i hrotový systém, který neumožňuje holubům na střeše přistát a znečistit ji,“ líčí Balcarová.

V Havířově se do likvidace přemnožených holubů pustili už loni. Specializovaná firma chytá ptáky do nastražených klecí a poté je nechá u veterináře usmrtit. O život tak už v Havířově přišlo téměř pět stovek holubů.