Zástupci nadace včera zrekapitulovali projekt Oranžová (původně Duhová) hřiště, který běží od roku 2003. V celé republice za tu dobu vzniklo od roku celkem 144 moderních dětských hřišť.

Na Karvinsku už je Oranžové hřiště v každém větším městě vyjma Havířova. Poslední se otevíralo loni v prosinci a vyrostlo na zahradě Mateřské školy Žižkova v Karviné-Hranicích.

Ale 22 Oranžových hřišť není podle ředitelky Nadace ČEZ Lucie Speratové rozhodně konečný počet. „Žádostí o příspěvky evidujeme stovky ročně. Z nich se pak vybírají projekty, které finačně podpoříme. Letos už však nic kromě projektů v Krnově, Šternberku, Hustopečích nad Bečvou, Suchdole a ve Smilovicích nechystáme,“ uvedla Speratová.

Zájem měst o finanční spoluúčast při rekonstrukci starých dětských hřišt či multifunkčních sportovišť potvrdila také mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. „Jsme rádi za každý dotační příspěvek. Koneckonců je to naše filozofie: získávat peníze na nejrůznější projekty právě formou spoluúčasti z Evropských fondů či příspěvků nadací,“ řekla Swiderová.

Přestavby zastaralých dětských hřišť a sportovišť souvisí se stále rostoucí úrazovostí dětí při hře a sportu. Na Moravě a ve Slezsku vzniklo za přispění Nadace ČEZ v letech 2003 – 2005 šest hřišť, a to v Karviné, ve Zlíně, Jeseníku, Olomouci, Ostravě a v Litovli. „V roce 2006 jsme přispěli na tři nová hřiště, o rok později na čtyři. Loni pak Nadace ČEZ podpořila vznik dalších čtyř hřišť v Novém Jičíně, Karviné, Českém Těšíně a Ostravě-Krásném Poli,“ řekla mluvčí skupiny ČEZ na severní Moravě Alice Lutišanová.

Skupina ČEZ přichystala na prázdniny pro rodiče nový web www.cez.cz/regionum. Návštěvníci na stránkách najdou v sekci Oranžová hřiště seznam 144 bezpečných dětských a sportovních hřišť, včetně kontaktů, fotografií a pozvánek na akce.