„Jedeme na hasičskou centrálu v Novém Jičíně. Tam budeme patrně určeni do konkrétní lokality. Víme, do čeho jdeme, nepomáháme takto poprvé. Zasahovali jsme už u jiných záplav a povodní,“ řekl v době odjezdu velitel jednotky Emanuel Došlík. Za hodinu a půl už se jeho slova potvrdila: "Už pracujeme. Odstraňujeme naplaveniny z koryta řeky, aby mohla voda volně odtékat a nehrozilo, že při dalším dešti se koryto nebo místa, kde jsou mosty, ucpou."

Více o tématu čtěte ZDE.

Z Havířova už v noci vyjela na Novojičínsko speciální osmikolová vyprošťovací tatra, kterou provozuje profesionální jednotka. Do zaplavené oblasti byla nasazena okamžitě po příjezdu, a to především k evakuaci ohrožených lidí.

Dá se předpokládat, že na pomoc vyjedou i další jednotky dobrovolných hasičů z míst, které velkou vodou postiženy nebyly.

"Vedení Havířova předloží na mimořádné radě města ve středu 1. července návrh na poskytnutí dotací dvěma obcím z Novojičínska, a to dvakrát 50 tisíc korun. To, kterým obcím dotace poskytneme, rozhodneme až podle dalších informací od hasičů nebo kraje dle způsobených škod. Město Havířov nabízí také své strážníky pro pomoc v zatopených obcích. Strážníci jsou připraveni okamžitě vyjet a pomáhat zejména při zabezpečování veřejného pořádku v okolí postižených budov v zatopených obcích," uvedla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.