Dosavadní stav je takový, že této možnosti využívá třináct obcí z jedenatřiceti. Obce přitom nemusejí peníze na tabule s polskými názvy hledat v městském eráru, ze státního rozpočtu na ně bylo v posledních letech vyčleňováno ročně kolem pěti milionů korun.

Více o tématu čtěte v Souvisejících článcích

Letošní příspěvek bude nižší nejen kvůli ekonomické krizi, ale také proto, že tento balík peněz není dostatečně využíván. V současnosti tak činí suma peněz vyčleněná na zavedení dvojjazyčných nápisů v obcích tři miliony korun.

Právě nevyužívání peněz zaráží zástupce úřadu vlády. Ti chtějí legislativními úpravami situaci změnit. „Podle návrhu novely zákona by o umístění dvojjazyčných nápisů názvů ulic a budov neměl rozhodovat výhradně Výbor pro národnostní menšiny, jako tomu bylo doposud. Nově by měla stačit prostá žádost občanského sdružení působícího alespoň pět let v obci,“ uvedl vedoucí sekretariátu Rady vlády pro národnostní menšiny Ondřej Klípa.

Tento týden bylo přijato usnesení, které ministru vnitra ukládá, aby při nejbližší příležitosti předložil tento návrh ke schválení. Důvodem pro tento krok je podle zástupců úřadu vlády to, že často výbory pro národnostní menšiny nejeví zájem o zavedení dvojjazyčných názvů.

„Příkladem může být situace v Třinci, kde máme zprávy od různých občanských sdružení, že by si zavedení dvojjazyčných názvů přáli, ale právě nezájem výboru, který o tom doposavad rozhoduje, jejich zavedení blokuje,“ zdůvodnil Klípa.

Pohnutky pro tento postoj mají výbory podle úředníků různé. „V některých obcích se místní zastupitelstvo domnívá, že nejde o správné a původní názvy, které jsou v tom regionu používané, ale že jsou to nespisovné varianty, které není nutno používat. Jinde zase není složení výboru odpovídající složení národnostní menšiny ve městě,“ informoval Ondřej Klípa.

I proto nyní chtějí předat rozhodovací moc o dvojjazyčných názvech ulic a veřejných budov občanským sdružením. V Českém Těšíně tuto novinku nepotřebují, zavedli si tam oboujazyčné cedule již v minulosti. „My jsme možnosti dvojjazyčných cedulí ve městě využili. Díky tomu máme nyní krásné velké cedule, což jsme předtím neměli,“ zdůvodnila postoj Českého Těšína mluvčí města Dorota Havlíková.