Až dosud zdejší policie používala jediný radar, který přemisťovala aktuálně podle situace. „Přenosný měřič rychlosti jsme umisťovali podle potřeby v různých částech Bohumína. Zvýšení počtu preventivních radarů vítáme a slibujeme si od nich zvýšení bezpečnosti na našich silnicích. Řidiči díky tomu, že vidí na radaru svou rychlost i SPZ svého vozu, zpomalují,“ uvedl velitel bohumínských strážníků Karel Vach.

Městská policie počítá s tím, že starší přenosný radar se bude pohybovat po městě a bude měřit rychlost projíždějících aut podle potřeby v různých částech Bohumína.

Do nákupu nových radarů investovalo město 400 tisíc korun. „Bezpečnost lidí je pro nás prioritou. Zkušenosti ukazují, že většina řidičů skutečně zpomalí, když zaregistruje zvýšenou rychlost a výraznou výzvu ke zpomalení. Novinkou je použití přístroje, který registruje i SPZ auta. Sám jsem jej poprvé viděl při projíždění Oder a až do Bohumína mi vrtalo hlavou, jak to, že mi kromě čísla 55 ukázal hned i mou SPZ. A dával jsem si ještě větší pozor,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Chytrý přístroj proto pořídili i do Bohumína. „Umí kromě měření rychlosti a rozpoznání SPZ zjistit on-line i kradená vozidla a poslat o tom e-mailem zprávu strážníkům, stejně jako umí prostřednictvím e-mailu poslat policii zprávu o překročení povolené rychlosti, a to i s fotografií vozidla a jeho SPZ. Jen za první den svého fungování změřil radar v Bohumíně rychlost u 12 tisíců vozidel. Povolenou rychlost přitom překročilo 2500 z nich,“ doplnila informaci mluvčí města Lucie Balcarová.