Právě volně puštěný pes bez náhubku je podle zástupců městské policie ve městech na Karvinsku nejčastějším přečinem pejskařů. V Havířově už v minulosti došlo k několika vážným útokům psa na člověka. Mezi ty nejvážnější patří útok ovčáka na starší ženu, která svému psu dávala žrádlo. Žena na místě vykrvácela. Jiný útok se odehrál na dětském hřišti. Pes se tam zakousl do tváře tehdy čtyřleté dívenky, která pak musela podstoupit řadu operací.

Pejskaři, dávající větší volnost svému zvířecímu příteli, jakoby si neuvědomovali nebezpečí, kterému mohou vystavit i ty nejmenší kolemjdoucí děti.
„U nás v Orlové rozhodně pejskaři vzorní nejsou. Naši muži řeší až tři porušení vyhlášky denně,“ potvrdil ředitel orlovských strážníků Rostislav Szczurek.

Také v Bohumíně se stále nedaří zmíněné nešvary vymýtit. „Ačkoliv od roku 2005, kdy jsme opravdu měli pejskaře jako prioritu, se přece jen trochu chování páníčků čtyřnohých tvorů zlepšilo, tak přesto i dnes často musíme pokutovat majitele psů za to, že je nechají volně pobíhat tam, kde je to zakázáno,“ potvrdil ředitel Městské policie v Bohumíně Karel Vach.

I v Karviné v nedávné minulosti registrovali případ pokousání psa člověkem. „Ale na přesné okolnosti toho případu si momentálně nevzpomenu,“ uvedl zástupce ředitele strážníků v Karviné Jaroslav Kolek. Obecní vyhláška přitom jasně nařizuje, kde lidé musejí psa držet na vodítku. „Samozřejmě jde především o veřejná prostranství. Konkrétněji by si to vyhledali právě ve vyhlášce,“ říká Kolek.

I v Karviné majitelé psů nesbírají po psech exkrementy, a nechávají tak znečištěné travnaté plochy parku i mnoho jiných míst.