Zároveň však poskytne lidem určité slevy. „Radní hledají cesty, jak zvýšení regulovaného nájemného kompenzovat, aby to pro lidi nebylo tak dramatické, a chtějí jim nabídnout slevy. O definitivní výši nájemného budou radní rozhodovat v průběhu srpna,“ uvedla mluvčí města Lucie Balcarová.

Vyhláška umožňuje navýšení nájmu konkrétně v Bohumíně v rozmezí o 50 až 80 procent. „Konkrétně u bytu první kategorie z 25 korun na 38 korun a u bytu čtvrté kategorie z 18 korun na 34 korun. Maximální navýšení by znamenalo zvýšení příjmu do městské pokladny o 35 milionů korun,“ tvrdí Balcarová.
Dodala, že v letošním roce vybere město na nájemném 80 milionů korun a vše jde zpět do oprav městských bytů.

Radní uvažují spíše o pozvolném zvedání cen, než o jednorázovém skoku. „Cena, kterou nám navrhuje ministerstvo, se nám zdá jednorázově příliš vysoká, proto uvažujeme o variantě pozvolného navyšování, a to i s ohledem na současnou hospodářskou krizi a vzrůstající nezaměstnanost. Nájemné sice zvedneme na povolené maximum, ale nabídneme v příštích dvou až třech letech slevy z nájmu, takže k nejvyšší možné částce se dostaneme až v roce 2012,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha.

Dodal, že se dokonce uvažuje o tom, že by se slevy vztahovaly pouze na platící nájemníky. „Snížení na nájemném by tak mohlo motivovat lidi k řádnému placení,“ míní Vícha.

O snížení cen za služby uvažuje Bohumín pro rok 2010. „V Bohumíně dlouhodobě vkládáme veškeré vybrané nájemné zpět do oprav městského domovního fondu a do investic, které zlepšují jeho technický stav. Navíc připravujeme v roce 2010 snížení cen za služby díky centrálnímu zásobování teplem,“ dodal Vícha.