Vyšetření na mamografu hradí každé ženě mezi 45 a 69 lety jednou za dva roky její zdravotní pojišťovna. Ovšem je třeba přijít s žádankou, ať už od gynekologa nebo praktického lékaře.

Začíná to právě mamografickým vyšetřením – pokud je podezření na cokoli špatného, následují další vyšetření, které podezření potvrdí. Nebo vyvrátí. „Pokud je vše v pořádku, říkáme to hned. Pokud ne, pacientku odesíláme na ultrazvuk. A pokud podezření trvá i nadále, pak pro definitivní potvrzení využíváme biopsii. Jehlou se pod umrtvením nabere vzorek, který se posílá na laboratorní vyšetření do Nového Jičína,“ popsala postup jedna z lékařek, Renáta Kacířová. Pomocí tohoto vyšetření je možné potvrdit nádor až z 80 procent.

Co následuje po potvrzení zhoubného nádoru, to asi netouží zažít nikdo zdravý. Nicméně přihodit se to může všem. „Záleží na velikosti nádoru. U některých onkolog volí chemoterapii, jinde vyříznutí nebo amputaci prsu. Některé specifické druhy nádoru totiž mají tendenci objevit se i ve druhém prsu, zatímco jiné jsou jen jednorázové. Ozařování se používá právě u těch, u kterých se mohou objevit i jinde v těle,“ říká Kacířová.

Největší satisfakcí pro mamologa je, když se podaří objevit co nejmenší nádor – u toho je také největší šance, že bude léčba úspěšná. „Nedávno se nám podařilo objevit nádor o rozměrech dva na dva milimetry, ten je opravdu hodně malý. Zatím jsme jej nechali a sledujeme vývoj, protože i operativně by jej bylo velmi těžké odstranit – chirurg by jej v prsu těžko hledal. Ale určitě je dobré to hlídat a něco dělat, než jej nechat narůst do větších rozměrů,“ říká Kacířová.

Nádory velké několik centimetrů už tolik šancí k léčbě nedávají. „Leckdy je pak nutné přistoupit k amputaci prsu, protože samotné vyjmutí by zanechalo příliš velkou devastaci,“ upozorňuje lékařka.

Samotná léčba je jedna věc, psychicky šok s negativní zprávou spojený věcí druhou. „To asi každý lékař musí mít v sobě, samozřejmě se snažíme sdělit zprávu citlivě. A raději, když máme podezření, doplňující vyšetření uděláme okamžitě. Protože kdybychom po mamografu odložili ultrazvuk třeba na druhý nebo třetí den, tak nám se pak přijde žena, která dvě noci nespí v hrůze, že má nádor. Který se třeba nemusí potvrdit,“ upozornila Kacířová.

Co ji motivuje k práci? „Vidím v tom smysl, určitě je satisfakce, když někomu zachráním život,“ řekla lékařka. Ale nejen mamografem „živo je oddělení“. „Pracuje nás tady celkem sedm, ostatní jsou specializováni na další činnosti jako ultrazvuk a podobně,“ řekla Renáta Kacířová.

Co je potřeba k tomu, aby člověk s mamografem pracoval dobře a efektivně? Jako u všeho je to praxe. „Čím více snímků člověk nakouká, tím více nálezů pak umí najít. A také školení,“ dodává.

Nejbližší akreditovaná pracoviště jsou v Ostravě a Frýdku-Místku.