Motivací jsou lidské osudy. „Rozhodli jsme se dát možnost pracovat dalším 175 lidem, začít by měli v září. Náš sociální odbor má od července více zájemců, okolo dvou stovek lidí. A ačkoli jsme s takovým počtem původně nepočítali, dnes je dost argumentů na to, abychom těmto lidem pomohli,“ komentoval nové rozhodnutí radnice primátor města Tomáš Hanzel.


Zkrácením dávky se totiž mnozí z nich dostali doslova na dno. „Známe opravdu dramatické příběhy matek samoživitelek, které nemají ani na holé živobytí své a svých dětí. Nebo lidí, kterým lékař doporučil kvůli zdravotním problémům jen lehčí práci, a přitom nemají invalidní důchod, takže normální zaměstnání nemají možnost sehnat,“ řekl Hanzel.

Podle něj byl Zákon o veřejné službě míněn dobře – jako zbraň na ty, kdo opravdu nemají zájem pracovat. „Jenže teď tvrdě dopadl i na ty, kteří by pracovali rádi, ale nemají šanci. Především na lidi kolem padesátky se zdravotními problémy,“ doplnil Hanzel s tím, že takhle Karviná alespoň umožní lidem dostat vyšší dávku v hmotné nouzi.

V Orlové se k veřejné službě hlásili i lidé zdravotně handicapovaní. „Dva či tři byli o francouzských holích. Tyto lidi jsme ale bohužel nemohli zaměstnat, jelikož pro ně nemáme vhodnou práci,“ uvedla mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Případy, kdy lidé sice podepsali smlouvu, ale do „práce“ nepřišli, se nevyplácí. „Lidé dnes pracují na šesti místech, na každém mají koordinátora prací a výhradně 30 hodin měsíčně. Na 20 hodin smlouvy nemáme. Smlouvy jsou přísné – absence bez důvodu znamená konec a příležitost pro dalšího zájemce. Nejvíce lidí pracuje na údržbě sportovišť nebo úklidu města,“ uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

V červenci poprvé dolehla platnost zákona a snížení dávek na jejich příjemce a zájem o práci se zvýšil. „Dnes máme skutečných zájemců asi 200, ostatní z 1000 práceschopných si buď již práci našli, nebo nemají vůbec zájem pracovat,“ doplnila Swiderová.

V Orlové registrovali v červnu pro veřejnou službu 81 zájemců z řad dlouhodobě nezaměstnaných. „K výkonu veřejné služby se skutečně dostavilo a stanovených 30 hodin odpracovalo 74 osob, což je více než devadesátiprocentní úspěšnost,“ uvedl vedoucí odboru správy majetku města Jaroslav Vaněk.

Zájem lidí však v Orlové převyšuje nabídku, proto pro červenec už přijali 120 zájemců. „To je ale maximální počet. Pro více lidí nemáme práci,“ uvedl Vaněk.

Tomáš Januszek, Nina Macošková