„Na zeď jsme nechali hodiny zhotovit, aby nebyla tak prázdná a aby využití mělo funkci a logiku,“ uvedl ředitel ZŠ Dělnická Jan Kodenko s tím, že sluneční hodiny byly instalovány po opravě fasády před čtyřmi lety.

„Lidé na začátku koukají jak zjara. Ale pak jsou příjemně překvapení, že hodiny jdou přesně a opravdu ukazují, kolik je přesně hodin – pokud svítí slunce. Škola je s hodinami živější,“ popsal reakce rodičů dětí i kolemjdoucích Kodenko.

Další jsou v Bohumíně – na Základní škole na Třídě dr. E. Beneše. A ještě další zdobí soukromé domy – například v Orlové, v Dětmarovicích.

V Bohumíně jsou už tři roky a nejsou na škole z ulice příliš vidět. „Slouží spíše dětem, protože jsou na budově ze strany do dvora. Vznikly právě, když se opravoval tento dvorek,“ uvedla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

„Hodiny jsou dílem a nápadem architekta. Jsou na takovém výstupku, který je pro ně jako dělaný – svítí tam slunce a hodiny tak ukazují správný čas,“ doplnila.

V minulosti sluneční hodiny odměřovaly čas pomocí slunečního svitu. Mohou jej měřit docela přesně a v minulém století se podle nich seřizovaly i hodiny na železnicích.

Při shánění či výrobě slunečních hodin by si budoucí majitel měl dát pozor na to, kde byly hodiny koupeny a zda má správný typ. Sluneční hodiny totiž fungují v každé zeměpisné poloze trošku jinak, podle úhlu paprsků, které na zemi v tom kterém místě dopadají – liší se jejich délka i úhel stínu.