„Toto zařízení usnadňuje běžný život a slouží slabozrakým občanům k pohodlnému čtení tištěného textu. Kamerová lupa je vhodným zařízením zejména pro seniory,“ uvedla ředitelka Městské knihovny Český Těšín Jana Galášová.

Zařízení obsahuje kameru se zabudovaným automatickým ostřením a možností zvětšování v rozsahu 3,5x – 56x. „Volitelné režimy zobrazení umožňují nastavit obraz tak, aby vyhovoval individuálním potřebám. Tři základní režimy jsou: barevný, text a negativ. Plně barevný režim je vhodný např. pro čtení časopisů, zatímco režimy text a negativ jsou nejlépe využitelné pro zobrazení běžných textů, jako jsou knihy, noviny, jízdní řády,“ upřesňuje dále Galášová. Pro zjednodušení psaní i čtení má lupa zabudovanou funkci vyznačení řádků, která velmi usnadňuje orientaci ve složitějších textech a ulehčuje také vyplňování formulářů, složenek a jiných dokladů.

Zařízení je umístěno ve studovně Městské knihovny v Českém Těšíně v Ostravské ulici, kde jsou kromě knih k dispozici i časopisy a denní tisk. Uživatelé mohou zařízení využít i ke čtení vlastních písemností. „Během prvních dní, co lupu nabízíme, ji využila jedna seniorka, které lupa pomohla při čtení donesených dokumentů. Jsem přesvědčena, že lidé lupu časem začnou využívat více,“ sdělila knihovnice přímo ve studovně, kde lupu nabízejí

Kamerovou lupu, která byla pořízena za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, mohou občané využívat i bez registrace v knihovně v provozní době pondělí, úterý, čtvrtek, pátek 8-12, 13-17 hodin.