Pracovníci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje provedli v červnu kontrolu kvality vody v některých studánkách Moravskoslezského kraje. Na Karvinsku se pod drobnohledem hygieniků ocitly tři studánky: studánka v Černém lese v Karviné, studánka Pod Domem dětí a mládeže v Havířově a studánka v Bohumíně – Záblatí u hranice s Rychvaldem.

Odebrané vzorky hygienici analyzovali v rozsahu mikrobiologických, biologických a základních fyzikálních a chemických ukazatelů. A výsledky jsou dost tristní.

„Z 21 kontrolo­vaných studánek vyhověly požadavkům na pitnou vodu ve všech sledovaných ukazatelích pouze čtyři – jedna studánka v okrese Frýdek – Místek a tři na Novojičínsku. Všechny ostatní studánky nevyhověly po mikrobiologické stránce,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Helena Šebáková.

K využívání vody ze studánek jako pitné je nutno upozornit na řadu úskalí. „Není řešena ochrana těchto vodních zdrojů a není zajištěna ani pravidelná kontrola kvality vody. Používání vody ze studánek k pití může být velmi rizikové,“ doplnila Šebáková.

Při ověřování mikrobiologické nezávadnosti vody se hledají bakterie žijící ve střevním traktu člověka a teplokrevných živočichů. Pokud se ve vodě najdou některé z těchto bakterií, je téměř jisté, že voda přišla do kontaktu s lidskými nebo zvířecími výkaly, či zbytky živočichů, a že může obsahovat patogenní bakterie, viry nebo parazity, které nejčastěji pocházejí právě ze střevního traktu.

„Aby mohla být voda považována za nezávadnou, nesmí obsahovat žádný z indikátorů fekálního znečištění ve stanoveném objemu vody, který se vyšetřuje (100 ml),“ vysvětlila Šebáková.

Studánky na Karvinsku přísným normám nevyhověly. Přitom právě třeba ke karvinské studánce lidé pro vodu k pití chodívají. „Místní lidé sem pro vodu chodí a moc si ji chválí. Naše děti ji však nepijí. Nyní žáci páté třídy zkoumají ph vody, teplotu, průtok, čistotu.

O studánku se budeme starat v průběhu celého roku. Našim záměrem je dát studánce jméno i zvelebit okolí studánky,“ uvedla učitelka Základní školy Prameny Iveta Hudzietzová, která se spolu se školáky o studánku stará od letošního jara.

Hygienici upozorňují, že mikrobiálně kontaminovaná voda může být příčinou řady infekčních onemocnění, zejména onemocnění průjmových. Podle mluvčí Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji Hany Jakubkové, končí tyto případy především zřejmě u obvodních lékařů.

„Tady v minulosti jsme v poslední době nezaznamenali případ spojený s požitím závadné vody například ze studánek,“ uvedla Jakubková.

Ani vyhovující výsledek prováděných rozborů však podle hygieniků neumožňuje s jistotou konstatovat, že voda je trvale pitná. „Kvalita vody se může díky negativní antropogenní činnosti náhle změnit i vlivem povětrnostních vlivů například silným dešťům.

Rovněž je nutno upozornit na to, že k dalšímu zhoršení kvality vody může docházet i při plnění vody do nečistých či jinak nevhodných láhví či barelů a dalším následném skladování,“ upozorňuje dále hygienička.