Akce se zúčastnili zástupci vedení města, městské policie, Policie ČR, Městské realitní agentury, RPG, občanské komise Havířov-Šumbark, Sdružení Romů Severní Moravy, sociálního odboru, odboru školství a kultury a komunálních služeb i romský poradce. Na druhé straně sálu sedělo mnohem méně lidí, než při stejné schůzce v loňském roce. Když bude ještě jednou, dá se očekávat další snížení počtu návštěvníků.

Lidé totiž přišli diskutovat o veřejném pořádku, kriminalitě a soužití obyvatel v problémových částech Šumbarku, ale odcházeli z této akce většinou znechuceni, protože mají za to, že je zbytečná, když se o jejich problémech jen mluví a stále se neřeší.

„Byly jsme tu i loni a situace je ještě horší. Zajímalo nás, jestli bude někdo hodnotit rok starý zápis a přiblíží nějaké změny, ale to se vůbec nestalo. Asi proto, aby se nemohlo říct, že je to pořád stejné. A zástupce RPG, to je kapitola sama pro sebe. Ten by mohl jít dělat do televize nebo do politiky. Dovede krásně řečnit, ale s úsměvem nás vlastně posílá slušně do háje, přitom díky postoji firmě RPG je prostředí na Šumbarku hrozné, a to tady bylo nádherné bydlení. Příště už na schůzku určitě nepůjdeme,“ nebraly si servítky při odchodu dvě rozladěné starší ženy.

Lidé si stěžovali na mnoho věcí. Nejvíce je trápila bezpečnost, rómská otázka a neutěšený stav bytů. Po policii a městských strážnících chtěli, aby se více pohybovali v ulicích a také aby městská policie častěji využívala cyklohlídky, které by jezdily i do méně frekventovaných ulic.

Dále požadovali, aby jim v boji s RPG pomohlo i město, ale jeho vrcholní zástupci vysvětlovali, že se jedná o soukromý subjekt, který nemohou ovlivnit. Poukazovali přitom i na fakt, že s firmou neustále jednají a pokouší se vyvíjet tlak, ale jsou ve svém úsilí bezradní.

Většina lidí označila za hlavního viníka neutěšené situace firmu RPG. Ve stejném smyslu hovořili i rómští aktivisté. „Co se týká romských problémů, tak největší chyba je v RPG. Mě osobně se nelíbí, že se na Šumbark stahují Romové z Bohumína, Ostravy, Orlové a Frýdku-Místku. Měli by být přitom rozptýleni, aby se lépe sžili s majoritní společností. Noví přistěhovalci, jak já říkám cizinci, udělají okamžitě rozruch a stáhnou postupně i starousedlíky, se kterými dlouhé roky žádné problémy nebyly. Budu se snažit zaregistrovat v tomto městě naší organizaci, která tu určitě chybí a může s řadou problémů pomoci,“ řekl za davového potlesku zástupce celostátní organizace Europe Roma CZ Ladislav Baláž, který obvinil firmu z vytváření getha sestěhováváním romských rodin do jedné lokality.

Mluvčí firmy RPG Byty Petr Handl toto nařčení jednoznačně odmítl. Přiblížil problémy se současnými zákony, které neznají například pojem dlouhých návštěv, které se musejí automaticky promítnout a navíc apeloval na to, že nikdo nemůže předem někoho diskriminovat. „Vím, že se vám to, co řeknu, asi nebude líbit. Ale jak my můžeme oficiálně či neoficiálně rozdělovat při žádostech o byt lidi podle toho, kdo je, či není Róm. Při uzavírání nájemní smlouvy nemůžeme nikoho diskriminovat jenom proto, že má tmavší barvu pleti nebo proto, že má jméno, které se třeba neslavně zapsalo,“ uvedl Handl.

Ten chtěl také vysvětlit, jakou strategii má firma RPG při opravách bytů. „Určili jsme si priority, podle kterých budeme postupovat. Určitě nemůžeme začít opravovat vše najednou, na to nemáme dostatek finančních prostředků. Jistě jste si všimli oprav na Hlavní třídě, které zde provádíme v koordinaci s městem. To dělá rozsáhlou rekonstrukci včetně oprav chodníků. Podle připraveného plánu budeme řešit i další místa,“ hledal výmluvy Handl, který v tu chvíli lhal, nebo jen zapomněl přiznat, že město už provádí třetí etapu rekonstrukce Hlavní třídy. Jeho firma totiž práce dávno zastavila a na urgence radnice dlouhodobě neslyší. O koordinaci tedy nemůže být ani řeč, což potvrdili i přítomní zástupce vedení města. Ti při slovech Handla jen nesouhlasně kývaly hlavami a ironicky se usmívali.