Na jedné straně příběhy mladých lidí, kteří marně hledají práci. Na straně druhé konstatování stavebních firem, že rozhodně mladým šikovným absolventům řemeslných oborů příležitost dávají. Je konstatování, že se o mladé vyučené řemeslníky firmy perou v době pokračující finanční krize už jen přežitým klišé? Pan Takis Mesochoridis, mimojiné zastupitel Karviné, tvrdí, že firmy příliš příležitostí mladým lidem bez praxe nedávají.

Své tvrzení může opřít o přímou zkušenost. „Můj syn se vyučil zedníkem a dlouhou dobu se snažil najít práci v tomto řemesle. Firmy ovšem upřednostňují člověka s praxí na úkor toho, aby si daly tu trpělivost a mladého člověka si zaučily,“ říká Mesochoridis. Jak dodává, netýká se tento problém jen jeho syna. „S mladými lidmi se vídám a všeobecně mají absolventi řemeslných oborů velké problémy si v současnosti práci najít. Firmy jim maximálně nabízejí možnost krátké, několikadenní výpomoci, ale dlouhodobý pracovní poměr s nimi jen zřídkakdy uzavřou,“ tvrdí karvinský zastupitel.

Podle něj existuje řešení, jak donutit firmy mladé učence zaměstnat. „Město by si při zadávání svých zakázek mohlo dát podmínku o zaměstnání mladých lidí bez praxe. Pro firmy by to určitě nebyla nepřekonatelná podmínka. Sám zvažuji, že s tímhle návrhem předstoupím, doteď jsem to vzhledem ke spoustě práce okolo privatizace městských bytů nestihl zrealizovat,“ představuje svou vizi Mesochoridis.

Podle stavebních firem není ovšem chyba v tom, že by mladí lidé nedostávali příležitost. „Jde o to, že některé školy vyšlou do světa řemeslníky, kteří neumí prakticky nic. Na druhou stranu příležitost mladým rozhodně dáváme. Záleží na tom, jak k ní přistoupí oni. Jsou případy, kdy mladík bez praxe za půl roku pracuje lépe než zaměstnanec, který je u nás desítky let,“ říká spolumajitel firmy Daman René Velkoborský.

To potvrzují i další stavební společnosti. „Pokud je ten člověk šikovný, tak určitě šanci dostane i bez praxe. Je to ovšem individuální,“ tvrdí zástupkyně firmy Staseko Plus Dana Pulitová.