Deník o této podezřelé aktivitě informoval již před 14 dny, zalarmoval policii a příslušné úřady, ovšem nikdo ve městě nedokázal zabránit tomu, aby „veřejná sbírka na podporu dětských domovů ČR“, jak se na veřejnosti prezentuje, probíhala dále. Redaktorce Deníku se přitom podařilo zjistit, že tato „sbírka“ s největší pravděpodobností žádnou oficiální sbírkou není.
To si však nemyslí pracovnice Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě z odboru vnitra a krajského živnostenského úřadu Lenka Barfusová. Právě ona všechny veřejné sbírky provozované na území kraje povoluje, o každé tedy musí vědět.
„O vámi zmiňované sbírce nemáme žádné informace,“ uvedla Barfusová s tím, že pokud sbírka není povolená, je nezákonná.
Indicie, které se podařilo k celé této záležitosti shromáždit, jsou podle ní podivné. „Lidé by si měli dávat pozor na to, komu své peníze svěřují. Každá sbírka by měla být řádně registrována a občané by měli mít možnost dohledat, kam jejich peníze putovaly,“ radí Barfusová.
Přispívají tedy lidé na sbírku, která oficiálně sbírkou není? Kam a ke komu vybrané peníze poputují? Redakce se snažila získat informace od paní Lucie Adamcové z Frýdku-Místku, pod jejímž identifikačním číslem brigádníci pohlednice nabízejí a jejíž telefonní číslo před několika týdny redaktorům ochotně poskytli. Marně. Přestože telefon vyzváněl, nikdo jej nebral. Navíc agentura Solidarity, pod jejímž jménem se sbírka-prodej koná, je zcela neznámá a ani na internetu k ní nelze dohledat bližší informace.
Podle úředníků Krajského úřadu v Ostravě navíc může veřejnou sbírku provozovat pouze právnická osoba, nikoli fyzická, jak je v Živnostenském rejstříku evidovaná Lucie Adamcová. Každou jednotlivou veřejnou sbírku, která se koná na území České republiky, je možné dohledat na registru sbírek, kterou vede na webových stránkách Ministerstvo vnitra.
Třicet korun. Přesně tolik vás bude stát neuměle vyrobená pohlednice s dětskými motivy, kterou si můžete u pouličních prodejců koupit. Peníze jdou údajně na podporu dětských domovů v České republice. Navíc, nepovedená pohlednice nemá hodnotu ani těch 30 korun. „Kdyby mi ti kluci neřekli, že svými penězi podpořím dětské domovy, zcela jistě bych si ji nekoupil,“ řekl Deníku mladý muž, který třiceti korunami přispěl do zapečetěné kasičky.
Jak už však Deník informoval, „sbírka“ má několik nejasných parametrů. Zatímco lidem osloveným na ulici prodávající tvrdí, že tak mohou přispět na sbírku pro dětské domovy, strážníkům, kteří je žádali o předložení povolení ke sbírkové činnosti, mladí muži tvrdili, že žádnou charitu neprovozují, že pouze prodávají pohlednice.
„Hlídce se prezentovali jako pouliční prodavači s tím, že žádnou veřejnou sbírku ani charitu nepořádají. Že jednoduše lidem nabízejí ke koupi pohlednice, jedná se tedy o klasický prodej a k tomu žádné povolení nepotřebují,“ uvedl ředitel Městské policie Karviná Petr Bičej s tím, že z hlediska veřejného pořádku je vše, jak má být.
Otázkou je, zda-li neuvádějí lidi v omyl, když jim tvrdí, že peníze půjdou na podporu dětských domovů. „Ničeho nezákonného se však nedopouštějí,“ konstatoval Bičej.