Pro obec znamenají bezpečnostní i ekologická rizika. Radnici ve Stonavě se to nelíbí, a pokud bude tento stav setrvalý, chce se tomu bránit.

„Opravdu, zaregistrovali jsme, že se v obci letos znatelně zvýšila prašnost. Během suchých dnů se při větru z haldy uhlí viditelně unáší vítr mračna prachu. Situaci průběžně sledujeme a už jsme na to upozornili doly. Je to svízelná situace, chápeme, že OKD nemá v době krize takový odbyt a nechtějí propouštět, proto těží do zásoby. Na druhé straně musíme chránit své občany. Obec je už i tak zatížená prašnosti z celého průmyslu v aglomeraci a také z intensivní dopravy rovněž spojené s těžbou. Tisíce lidí k nám dojíždějí za prací z okolních měst a obci a dokonce i z Polska,“ uvedl starosta Stonavy Ondřej Feber s tím, že obec přesto nechce sloužit jako uhelné úložiště.

Zástupci OKD však tvrdí, že se firma o uhlí uložené na skládkách stará podle platných hygienických norem. „Probíhá pravidelná kontrola teploty a jsou přijata také opatření proti zvíření uhlí – pravidelné kropení. Jsme přesvědčeni, že naše opatření jsou účinná a skladované uhlí není zdrojem zvýšené prašnosti,“ uvedla Zuzana Koláriková, poradce pro interní komunikaci společnosti OKD.

Podle ní došlo ke zvýšení objemu uhlí na skládkách vlivem celosvětové ekonomické situace. „V posledních měsících došlo ke zlepšení na trhu s uhlím, množství uhlí na skládkách se už začalo postupně snižovat,“ dodala Koláriková.

Je tady ale ještě druhá věc, která stonavského starostu znepokojuje. Vždy když po deštích přijde teplé počasí, mohlo by dojít k samovznícení uh­lí.

„Vidím určité nebezpečí ve samovznícení. Nedovedu si představit takový požár a jeho ekologické následky pro obec,“ dodává starosta. „Pokud by tento stav doly braly jako setrvalý, pak bychom museli zasáhnout s využitím dostupných právních prostředků.“