Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stonavskou radnici znepokojují prašné haldy uhlí

Stonava - Hospodářská krize se projevila i v menší poptávce po černém uhlí. Doly ho začaly skládkovat a kolem obcí na Karvinsku vznikají nové haldy. V katastru Stonavy tyto skládky uhlí vyrostly od začátku roku.

30.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Pro obec znamenají bezpečnostní i ekologická rizika. Radnici ve Stonavě se to nelíbí, a pokud bude tento stav setrvalý, chce se tomu bránit.

„Opravdu, zaregistrovali jsme, že se v obci letos znatelně zvýšila prašnost. Během suchých dnů se při větru z haldy uhlí viditelně unáší vítr mračna prachu. Situaci průběžně sledujeme a už jsme na to upozornili doly. Je to svízelná situace, chápeme, že OKD nemá v době krize takový odbyt a nechtějí propouštět, proto těží do zásoby. Na druhé straně musíme chránit své občany. Obec je už i tak zatížená prašnosti z celého průmyslu v aglomeraci a také z intensivní dopravy rovněž spojené s těžbou. Tisíce lidí k nám dojíždějí za prací z okolních měst a obci a dokonce i z Polska,“ uvedl starosta Stonavy Ondřej Feber s tím, že obec přesto nechce sloužit jako uhelné úložiště.

Zástupci OKD však tvrdí, že se firma o uhlí uložené na skládkách stará podle platných hygienických norem. „Probíhá pravidelná kontrola teploty a jsou přijata také opatření proti zvíření uhlí – pravidelné kropení. Jsme přesvědčeni, že naše opatření jsou účinná a skladované uhlí není zdrojem zvýšené prašnosti,“ uvedla Zuzana Koláriková, poradce pro interní komunikaci společnosti OKD.

Podle ní došlo ke zvýšení objemu uhlí na skládkách vlivem celosvětové ekonomické situace. „V posledních měsících došlo ke zlepšení na trhu s uhlím, množství uhlí na skládkách se už začalo postupně snižovat,“ dodala Koláriková.

Je tady ale ještě druhá věc, která stonavského starostu znepokojuje. Vždy když po deštích přijde teplé počasí, mohlo by dojít k samovznícení uh­lí.

„Vidím určité nebezpečí ve samovznícení. Nedovedu si představit takový požár a jeho ekologické následky pro obec,“ dodává starosta. „Pokud by tento stav doly braly jako setrvalý, pak bychom museli zasáhnout s využitím dostupných právních prostředků.“

Autor: Tomáš Januszek

30.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Richard Balcar dosáhl na životní úspěch.

Richard Balcar dosáhl životního úspěchu

Ilustrační foto.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Nebezpečný recidivista vyhrožoval zabitím dítěte. Podle policie pouhý přestupek

Havířovská veřejnost ztrácí iluze o pravém poslání policie, která zřejmě čeká, až nebezpečný 13x soudně trestaný a nevypočitatelný feťák Filip K. skutečně někoho na ulici zabije. 

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

Přípravu stavby průmyslové zóny Nad Barborou brzdí soudní spor

Karviná – Rok od nástupu nového vedení kraje se příprava stavby průmyslové zóny Nad Barborou nijak neposunula. Hejtman Ivo Vondrák na toto téma Deníku řekl, že se již naplánovanou smlouvu o přípravě zóny nepodařilo realizovat, protože nebyl splněn předpoklad, že pozemky pro zónu budou sceleny.

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení