Přítomní starostové Dětmarovic a Doubravy, jejichž území se těžba také dotýká, vyjádřili spokojenost s tím, že jejich připomínky byly vyslyšeny a do dokumentace EIA zaznamenány.
„Připravili jsme tři stránky připomínek, kterým člověk zpracovávající posudek dokumentace vyhověl a do práce zapracoval. I proto jsem na úterním jednání nemusel nijak horlivě se zpracovateli dokumentace a zástupců dolu, diskutovat. Jednou z našich nejdůležitějších podmínek bylo to, aby docházelo k monitorování sesuvných údolí na území obce. Tomu bylo následně i vyhověno,“ odůvodnil téměř nulovou diskuzi při úterním projednávání starosta Lumír Mžik.
Jak sám podotkl, těžba se obce a lidí zde žijících dotýká jen minimálně. K těžbě dochází v neobydlených oblastech.
Ani starostka Doubravy neměla v úterý k předložené dokumentaci EIA žádné další připomínky. „Také my jsme dali podmínky, které byly vyslyšeny a přidány. Mezi ty nejhlavnější patřilo zprovoznění hlavní cesty přes Doubravu,“ informovala starostka Květuše Szyroká.
Tvůrci dokumentace hovořili jen o minimálních podílu na emisích vlivem těžby v daných oblastí, naopak zdůrazňovali jako nejvýznamnější projevy těžby změny v krajině a vznik poklesových kotlin především v oblasti Špluchova a Kozince. Také zdůraznili již rozsáhlou soustavu odkalovacích nádrží.
„Je nutno konstatovat, že ta zóna přesáhla již v současnosti mez únosného zatížení území. Bylo rozhodnuto o postupném uzavření a rekultivaci nádrží. Samostatnou otázkou jsou poté rizika spojená s případnými otřesy, na jejichž prevenci bylo v naší zprávě pamatováno,“ uvedl zpracovatel dokumentace Milan Macháček.