Kromě programu, který bude poprvé probíhat na dvou scénách, se v Karviné také poprvé představí loni založená Nadace OKD. Dětem dokonce nabídne šanci udělat dobrý skutek a pomoci karvinskému Domu na půli cesty Heřmánek.

„Za každé razítko pětikoruna pro Heřmánek!“ To bude hlavní motto nadačního městečka, které vyroste nedaleko dětského areálu u letního kina. Razítka budou děti získávat za splnění drobných úkolů, celkem jich mohou nasbírat deset a získat tak malý dárek od Nadace OKD.

Symbolickou částku – 50 korun – navíc získá občanské sdružení Heřmánek, které provozuje v Karviné-Starém Městě Dům na půli cesty. V něm se připravují na život především mladíci a slečny, kteří odcházejí z dětských domovů a nemají zázemí fungující rodiny.

„Pomáháme mladým lidem, kteří se ne vlastní vinou ocitli v nepříjemné životní situaci. Na pokraji zletilosti jim hrozí bezdomovectví, které je prvním krokem na šikmou plochu. Snažíme se, aby se o sebe uměli sami postarat. Pobyt u nás si musí zasloužit vlastní aktivitou a pracovitostí, aby byli připraveni zapojit se do samostatného života,“ vysvětlil poslání Heřmánku jeho ředitel Pavel Sporysch.

Peníze získané díky „razítkové soutěži“ pomohou organizaci financovat provoz i potřebné aktivity. Prostory nadačního městečka nabídnou také desítky stánků a prezentací neziskovek z Karvinska i dalších míst Moravskoslezského kraje, výstavy obrazů či fotek a k tomu další soutěže pro děti. Zpestřením budou autogramiády karvinských fotbalistů a házenkářů.

Začátkem podzimu horníci každoročně vzpomínají na své kolegy a kamarády, kteří při práci v dole zahynuli. Ani letos nebude chybět tradiční hornická bohoslužba a průvod horníků v českých i polských svátečních uniformách.

„Chceme připomenout bohatou historii hornictví, které začalo měnit tvář Karvinska i osudy jeho obyvatel už před dvěma stovkami let,“ řekla ředitelka útvaru pro PR a komunikaci OKD Petra Mašínová.

Program amfiteátru letního kina bude určen převážně dětem – pobaví je profesionální divadelní soubory (Kašpárek v rohlíku), ale především jejich vrstevníci z tanečních a divadelních spolků z celého regionu. Představí se například v Karviné oblíbení tanečníci ze Střediska volného času Juventus nebo populární folklórní soubor Ondrášek, ale také spolky, které ve městě nikdy nevystupovaly. Pro starší nebude chybět dechová hudba Ondruš nebo Hornická kapela Dolu Darkov.

Odpoledne a večer pak bude patřit kapelám Alfa Gospel Praises, seskupení Legendy se vrací, slovenským neopunkerům Horkýže Slíže, populární české funky kapele Monkey Business a program uzavře vystoupení české bigbítové legendy – skupiny Olympic v čele s Petrem Jandou.