Nutno bylo ale také připomínat dětem, jak se před vstupem na přechod chovat. „Za ty čtyři dny, kdy jsme s dětmi hovořili, bohužel jen malá část z nich věděla, jak se správně chovat. Tedy jak se rozhlížet, kde se mají dívat, podobně,“ zdůraznil nelichotivé znalosti dětí v Karviné a Orlové Miroslav Kolátek, který v rámci akce „Zebra se za vás nerozhlédne“, dozoroval na čtyřech přechodech v těchto dvou městech.

Ani přítomnost policistů na druhou stranu nepřiměla mnohé řidiče ke stoprocentní spolupráci. „Někdy opravdu musel policista vstoupit do silnice, aby auto zastavilo. Jeden náklaďák se například rozjel k přechodu velkou rychlostí a jako jediný byl jeho řidič taky při čtyřdenní akci pokutován, protože zde opravdu hrozilo nebezpečí,“ uvedl Kolátek. Policisté se v rámci akce úmyslně zaměřili na nebezpečné přechody na Karvinsku, které se nacházejí v blízkosti základních škol.

Jak znalosti dětí, tak i chování řidičů je ale jen utvrdilo v tom, že dění na přechodech je potřeba hlídat po celý rok. „Zvláště v Karviné u házenkářské haly bylo chování některých řidičů hodně nebezpečné. Proto je nutné, abychom dohlíželi na přechodech i po zbytek roku a to především v době, kdy děti přicházejí nebo odcházejí do školy a ze školy,“ potvrdil policista.

Jak se tedy uniformovaní opakovaně přesvědčili, mají před sebou jak řidiči, tak i chodci, ještě hodně práce, aby nemuselo v budoucnu docházet na přechodech zbytečným tragédiím.