Jeho patnáctý ročník se konal uplynulý pátek na Masarykově náměstí ve Fryštátě. „Právě nedávno se mi podařilo koupit nový gramofon, protože ten můj starý už dosluhoval. Takže jsem si sem přišla vybrat nějaké nové gramofonové desky,“ řekla s úsměvem Iveta Sikorová z Karviné, která na tradiční vinylovou desku nedá dopustit. „Mám doma celkem slušnou sbírku čítající stovky kusů. Nejvíce mám desky s vážnou hudbou, swingem, nechybí ani moderní muzika či mluvené slovo. Pouštět si staré gramodesky má úžasné kouzlo,“ myslí si Iveta Sikorová, která je jednoznačně za návrat desek na výsluní.

Že zájem o gramodesky roste, potvrzují také pracovnice Regionální knihovny Karviná z oddělení hudby, které na jarmarku gramodesky tradičně nabízejí. Nejčastěji prý lidé kupují klasiku a mluvené slovo, hlavně tradiční pohádky jako je Hurvínek.

„Zájem je rok od roku větší. Letos zde dokonce provádíme anketu na téma, zda-li by lidé uvítali znovuzavedení půjčování gramofonových desek z knihovny a většina lidé je pro,“ dokreslují situaci, se zvýšeným zájmem o vinyly, knihovnice.