Historický dokument obsahující přepsané listiny, například o prodejích pozemků, darech kostelu, dědickém právu, právu vybírat clo a podobně, z výše zmíněného období se podařilo objevit pracovnici archivu o dovolené.

„Všimla jsem si knihy v soukromém muzeu ve Štramberku a upozornila jsem na to policii. Už předtím jsem dostala tip, že by se měla v této sbírce nacházet kniha věnovaná dění v našem městě. Že to ovšem bude toto ukradené dílo, mě nenapadlo,“ uvedla zástupkyně ředitelky Státního okresního archivu v Karviné Veronika Matroszová.

Podle policistů neměl zřejmě sběratel ponětí, jakou cenností disponuje. „Muž nám řekl, že knihu koupil předtím na burze za deset tisíc korun,“ řekl jeden z vyšetřovatelů.

Kopiář je obrovsky cenný i proto, že je v něm přidána pečeť samotné Marie Terezie. „Už jen výtvarná hodnota knihy sama o sobě přesahuje deset tisíc korun. A to nemluvím o hodnotě historické, která je nevyčíslitelná. Ačkoliv před šestnácti lety byla škoda vyčíslena na milion, podle mě je její hodnota ještě vyšší,“ tvrdí ředitelka Státního okresního archivu Irena Hajzlerová.

Kdo v srpnu roku 1993 stál za krádeží knihy, se doposud zjistit nepodařilo. „V té době se archivní fond stěhoval do jiné budovy a při tom se v blízkosti pohybovali nejen pracovníci archivu, ale i najatí brigádníci,“ vysvětlila Hajzlerová.

Stále beze stopy jsou však vyšetřovatelé pátrající po druhé vzácné knize, která tehdy také zmizela. „Jde o knihu příjmů města Fryštátu. Ta je ještě starší než kopiář a je také velmi cenná,“ dodala ředitelka archivu.