Karavan v barvách městské policie byl po třídenní premiéře na Havířovských městských slavnostech přemístěn na náměstí TGM v Šumbarku. Už v době ustavování se o něj začali zajímat místní lidé. „Tak to je konec vysedávání s vínkem na lavičkách,“ trousili mladíci s tím, že si budou muset najít jiné místo.

Více o tématu čtěte v Souvisejících článcích, včetně videa interiéru služebny

Naopak převážně starší lidé přítomnost strážníků vítali: „Měli byste tady být nepřetržitě, protože jedině tak tady bude zase klid, jako dříve.“ Lidé mají možnost za strážníky přijít v úředních hodinách, které jsou vyvěšeny za oknem. Strážníci jsou jim k dispozici každý den ve třech termínech.

Mobilní služebnu mají nově také v Bílině na Teplicku. Čtěte ZDE.

Mobilní služebna bude na náměstí patrně dva týdny. Poté se přesune do další lokality, která to vyžaduje. Turnusy se budou pravidelně střídat a město si od toho slibuje zvýšení pocitu bezpečí pro slušné občany, dodržování nočního klidu a snížení kriminality.

Jak už Deník informoval, mobilní služebna je vybavena tak, aby mohla strážníkům poskytnout podmínky ke službě, aniž by museli svůj rajón v průběhu směny opouštět. Pro snadné ustavování po odpojení od tažného automobilu má přívěs vlastní elektrický pohon s dálkovým ovládáním. Přívěs je tak možné bez námahy posunout o několik metrů nebo natočit do pozice, do jaké by jej automobil dostal jen stěží.

Karavan má své sociální zázemí, kuchyňský kout, zásobu vody i plynu, který slouží k vaření i ke kombinovanému pohonu lednice. Naopak, od klasického karavanu se služební přívěs liší tím, že nemá lůžkovou část, která byla přestavena na kancelář.

Zvláštní důraz byl kladen na energetickou část provozu služebny. Ta může být napojena na síť 220V, nebo si vystačí s vlastními nezávislými zdroji. Na střeše je solární panel, který dobíjí baterie. Pokud nestačí slunce, spustí se automaticky elektrocentrála.

Právě energetickou soběstačnost strážníci zkoušeli po ustavení služebny na náměstí TGM, kde nemají zdroj 220V. „Tady nejsme připojeni na elektrickou síť, takže vyzkoušíme, jak dlouho vydrží kapacita autobaterií, které nyní nabíjí jen solární panel. Musíme prověřit, jak bude fungovat všechno zařízení v jednotlivých režimech provozu,“ vysvětlil ředitel Městské policie Havířov Bohuslav Muras.

Protože strážníci mají za úkol pohybovat se v celém rajónu v okolí mobilní služebny, musí být karavan s nákladným technickým vybavením patřičně zajištěn. Jedním z důležitých prvků zabezpečení jsou pohybová čidla. Strážníci si mohou nastavit oblast kolem přívěsu, kterou čidla nepřetržitě sledují a upozorňují na pohyb. Systém reaguje také na otřesy. Nad střechou je vysunuta kamera, která v automatickém režimu sleduje i širší okolí a obraz se zaznamenává do paměti počítače. Pohyb objektivu přitom mohou strážníci naprogramovat podle potřeby. V případě umístění na náměstí TGM je přívěs v dosahu bezpečnostní kamery na střeše nedalekého věžového domu.