„Naplánované jsme měli na tento den dvě svatby, ale před pár týdny je snoubenci zrušili, zřejmě jim nakonec nevyhovovalo, že by se obřad konal uprostřed týdne,“ popsala situaci na karvinském magistrátu vedoucí oddělení matriky a evidence obyvatelstva Ivana Szczygielová. Podobná situace, kdy na matrikách dokonce ani nezaznamenali dotaz na možnost svatby v tento den, panovala i v dalších městech.

„Dnes se u nás žádná svatba nekoná,“ zněla shodná odpověď tiskových mluvčích z Českého Těšína, Bohumína a Karviné. „O včerejší datum, jako den svatby, nebyl vůbec zájem,“ konstatovala bohumínská mluvčí Lucie Balcarová.

Větší zájem o svatební obřad matrikářky evidují na přespříští sobotu, na kterou také připadá zajímavé datum 19. 9. 2009. „Na 19. září, kdy je sobota, již máme nahlášeno šest svateb a možná jich bude i sedm,“ sdělila mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková.

Podobná situace panuje v Orlové, kde by měli oddat také šest párů snoubenců, jak informovala tamní mluvčí Nataša Cibulková. „Uvedený počet je skutečně nadprůměr, neboť zájem o svatby nám stále klesá. Zda-li je lze přičíst vyšší zájem datu 19. 9. 2009, lze říci jen těžko,“ uvedla Cibulková.

Více snoubenců si své ano řekne také v Karviné. „Máme nahlášené čtyři stavby a navíc jednu zlatou,“ potvrdila vyšší zájem Szczygielová. Padesátileté výročí svatby budou 19. září slavit také manželé v Bohumíně. „Kromě zlaté svatby, budeme mít šest klasických obřadů a jeden církevní, a to je jednoznačně nadprůměrné číslo,“ uvedla Balcarová.

Zájem o sobotu 9. 9. 2009 jako datum svatby tedy je, ale šílenství, které se rozpoutalo kolem data 7. 7. 2007, se nevyrovná. „Ten den jsme měli sedmnáct svateb. Oddávalo se na zámku i v obřadní síni. Byl to největší zájem o svatbu v určitý den v porevoluční historii magistrátu, neboť před rokem 1989 bylo obvyklé, když se v jeden den konalo i čtrnáct obřadů,“ přiblížila situaci z minulých let karvinská matrikářka. „Zájem o termín 7. 7. 2007 mnohem převyšoval zájem o datum 8. 8. 2008,“ poskytla další srovnání se zajímavým termínem Havlíková.