Výchozí přehled o nabídce středních škol a učilišť na Karvinsku mohli získat školáci i jejich rodiče včera na náměstí v Karviné-Fryštátě, kde se konal druhý ročník akce Volba povolání.

Prezentovaly se zde skoro tři desítky škol, které se snažily aktivně přesvědčit školáky, aby si pro své studium zvolili právě jejich vzdělávací ústav. K vidění zde byly například zdravotní sestřičky ve stejnokrojích, školáci si mohli vyzkoušet střelbu či se mohli nechat učesat budoucími kadeřnicemi. Zájem o získání informací a možnostech studia byl velký.

„Loni zde nebylo tolik školáků, letos je zájem mnohem větší,“ konstatovala výchovná poradkyně Střední průmyslové školy stavební v Havířově Zuzana Gawlowská.

Samotní žáci základních škol, kterými se fryštátské náměstí jen hemžilo, si akci velmi pochvalovali. „Je toho tady celkem dost, ani jsem nevěděla, že je tady v okolí tolik škol. Určitě si něco vyberu,“ nechala se slyšet žákyně deváté tříd Erika Žebráková.

Stejný názor sdílely i její spolužačky. „Je fajn, že je tady všechno na jednom místě, že se můžeme poptat, jaký musíme mít průměr, či jakou máme šanci se na školu dostat. Jasně, že bychom to našly na internetu, ale tady je to mnohem jednodušší,“ vyjádřila se Dominika Pasztorová.

Přínos akce, kdy rodiče i školáci na jednom místě získali přehled o nabídce studijních a učebních oborů v okrese, chválila výchovná poradkyně Základní školy v Petřvaldě Pavla Helbichová.

„Podobnou akci oceňuji, neboť usnadní žákům výběr jejich dalšího studia. Získají zde přehled o možnostech studia v celém okrese. Jen bych ještě uvítala zástupce firem či podnikatelů, kteří by potvrdili, že například v daném oboru pak absolventi také najdou uplatnění,“ uvedla Helbichová.