Konkrétně desítka havířovských studentů oboru Informatika už pod hlavičkou AHE studovat nemůže. Polské Ministerstvo školství totiž neudělilo škole akreditaci k výuce v tomto oboru a tudíž ji škola nemůže vyučovat ani ve svých zahraničních pobočkách.

„Ano. Je to skutečně tak. Od 1. září nemůžeme vyučovat informatiku v inženýrských a magisterských programech, pouze v doktorantských,“ přiznala Alžběta Trojnar, jednatelka společnosti Akademie tvůrčího rozvoje, která realizuje akreditované bakalářské magisterské studium Akademie humanitně-ekonomické Łodż v ČR. Dodala, že pro deset havířovských studentů to znamená přestup na jinou vysokou školu, kde studia mohou dokončit.

Podle manažerky havířovské pobočky AHE Hany Durčákové mohou studenti přejít na Vysokou školu podnikání v Ostravě. „Vše je domluveno,“ ujistila redakci minulý týden.

Jednatelka Akademie tvůrčího rozvoje Alžběta Trojnar zdůraznila, že toto jsou jediné potíže, se kterými se škola momentálně potýká.

„Žádné jiné nejsou. Škola letos navíc získala statut akademie, což znamená zařazení mezi elitní vzdělávací instituce,“ neopomněla připomenout v reakci na články v polském tisku.

V nich se píše o AHE jako o nelegální „továrně“ na absolventy bakalářských a magisterských studijních programů. Polští novináři v článcích mj. tvrdí, že AHE si bez souhlasu ministerstva školství vytvořila miniagendy nazvané Informačně-náborová střediska, která však neslouží pro nábor, ale studuje se tam způsobem, který není v Polsku povolen.

Akademie humanitně-ekonomická v Łodzi má jen v Polsku desítky poboček a vzdělává přes 35 tisíc lidí, stovky dalších pak v zahraničí: například v Londýně, Dublinu nebo Paříži. V České republice má Akademie humanisticko-ekonomická v Łodzi pobočky dvě: v Liberci a Havířově, kde studuje 500 studentů.


--------------------------------------------------------------------------------