Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český Těšín omezuje investice, ostatní šetří také

Český Těšín - Kvůli výpadkům příjmů do městské pokladny, jež jsou důsledkem světové hospodářské recese, se českotěšínští radní rozhodli k rázným úsporným opatřením. Město omezí celkem 17 investičních akcí.

19.9.2009 1
SDÍLEJ:

Radnice v Českém Těšíně.Foto: Libor Běčák

„Budeme realizovat především akce, které jsou spolufinancovány z jiných zdrojů. To je naše priorita, jelikož podruhé bychom dotace na akci už nemuseli získat. Zpracování dokumentace je navíc časově i finančně náročné. Některé další investice, které měly být financovány plně z rozpočtu, omezíme nebo odložíme,“ uvedl místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarczny.

Celková výše restriktivního dopadu dosáhla částky vyšší než 21 milionů korun. Na lepší časy v české ekonomice bude muset počkat nová kamera, s pomocí které měla městská policie monitorovat dění v Ostravské ulici, dále obnova kaple ve Stanislavicích, vybudování infrastruktury pro obytnou zónu v Sokolovské ulici nebo úprava ozelenění náměstí a rekonstrukce pěší zóny v ulici Odboje.

Některé investiční akce byly finančně okleštěny, takže se například postaví méně výhybek, které mají v budoucnu umožnit provozování autobusové linky po celé délce ulice Pod Zvonek, s mnohem menšími prostředky může v letošním roce počítat výstavba plynovodu v Horním Žukově a vodovodu v Dolním Žukově.

Výstavba haly musí počkat

Ostatní města okresu jsou na tom lépe. Zastupitelé totiž již při tvorbě rozpočtu na letošní rok s propadem příjmů počítali a mnohde vytvořili finanční rezervu. Například město Orlová má v letošním rozpočtu rezervu ve výši 28 milionů korun, což byl předpoklad výpadku ve výši osmi procent ze skutečného výnosu daní roku 2008. Ale i tak budou Orlovští nadále šetřit.

„Po vyhodnocení druhého čtvrtletí letošního roku jsme se rozhodli zvýšit rezervu na 9 až 10 procent, což představuje úspory na jednotlivých odborech z hlediska mandatorních výdajů. Pozitivní zatím je, že jsme nemuseli sáhnout na investice. Ty běží podle plánu,“ řekl místostarosta Radislav Mojžíšek.

Také bohumínští a karvinští zastupitelé počítali při tvorbě rozpočtu s nižšími příjmy a snížili preventivně plán v daňových příjmech. V Bohumíně o 30 milionů korun.

„Přes pokles příjmů šetřit letos nebudeme v oblasti školství, bydlení, údržby komunikací a zeleně či v podpoře sportu a kultury,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Zároveň však přiznal, že peněz na městské investice skutečně bude méně. „Za současných podmínek se například nebudeme pouštět do nákladné rekonstrukce Národního domu ve Starém Bohumíně nebo do výstavby sportovní haly. To jsou projekty, které mohou počkat,“ sdělil Vícha.

Karviná má všechny letošní naplánované letošní investice rozjeté. „Zatím jsme se nedostali do stavu, že bychom museli říci, tato investiční akce je zastavena, protože na ni nemáme finanční zdroje,“ uvedl náměstek primátora Jan Wolf.

Havířovská radnice úsporné kroky udělala a v investicích jsou nejcitelnější, když některé akce jsou pouze odloženy. Mandatorní výdaje a platy se nijak nekrátily.

Autor: Tomáš Januszek

19.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Autobusové stanoviště v Českém Těšíně.
9

Stavbu nového terminálu komplikují jedy

Kvůli zloději kabelů museli být z podzemí šachty evakuováni horníci

Nejen telefonní linky z podzemí šachty, ale také čidla na měření důlních plynů, kontroly ventilátorů, hladiny vody v dole a další. To vše vyřadil z provozu šestatřicetiletý zloděj kabelů z Orlové, který v červenci odsekl kabel u Dolu ČSM ve Stonavě.

ON-LINE s Tomášem Hanzelem, primátorem Karviné a kandidátem ČSSD na poslance PČR

Primátor Karviné a kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Tomáš Hanzel v úterý odpovídal jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

Havířov vynuloval Slavii

Havířov /FOTO/ – Co se v sobotu nepovedlo fotbalistům Karviné, povedlo se o dva dny později hokejistům Havířova.

Hlavní je člověka povzbudit, říkají dobrovolníci a sociální pracovníci

Každým rokem uděluje Karviná vybraným jedincům ocenění za dlouholetou práci v sociální oblasti. Své pracovníky přitom na výroční ceny nominují sami poskytovatelé, spolky a organizace, kde dotyční působí. A nejinak tomu bylo i letos.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení