Důvod? „Nejde ani tak o to, že by se stravenky neujaly, ale v případě, že u někoho k tomuto způsobu částečného proplácení sáhnete, musíte mít pro to prokazatelné důvody,“ vysvětluje mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová. Lidově řečeno, radnice musí mít jasné důkazy o tom, že konkrétní člověk dávek zneužívá k jiným věcem, než na které jsou určeny. Ať už například ke gamblerství nebo k nákupu alkoholu či cigaret.

Ne snad, že by lidé na Karvinsku byli tak slušní a ke zneužívání podpory nesahali, ovšem málokdo jim je to schopen dokázat. „V současnosti stravenky jako část dávek pobírají spíše desítky lidí,“ řekla Swiderová.

Ani v Bohumíně se systém příliš neujal


Jak se lidé na radnici, ale i mimo ni povětšinou shodují, jen těžko dokáže někdo zabránit tomu, aby ke zneužívání dávek docházelo. Nedaří se to zjevně ani stravenkami. „Vydáváme je v hodně omezené míře a ten okruh lidí se nerozšiřuje. Jsme svázáni tím, kdy můžeme k tomuto opatření sáhnout,“ potvrdila vedoucí sociálního odboru v Karviné Blanka Dadoková. Delší dobu funguje vyplácení sociálních dávek v potravinových poukázkách v Bohumíně. I zde ovšem takto zasažených lidí ubývá.

„V srpnu jsme evidovali 74 lidí, kteří dostávají část sociálních dávek v potravinových poukázkách. Loni v srpnu to bylo 155 lidí,“ uvedla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová. Podlení za tímto klesajícím počtem lidí, kterých se stravenky dotýkají, stojí to, že velká část z této skupiny začala pracovat jako veřejně prospěšní pracovníci. „V takovém případě o dávku samozřejmě přišli,“ podala své odůvodnění situace mluvčí bohumínské radnice.

Někteří lidé si stravenky sami přejí


„Uvidíme, jak to bude vypadat, až se k nám na dávky zase vrátí. Potravinové poukázky dáme jednak těm, kteří dávky nevyužívají k danému účelu, například hrají na automatech, holdují alkoholu nebo nejsou schopni s penězi hospodařit, ale také těm, kteří si to sami přáli. Z našich klientů dostává každý šestý jedinec nebo rodina část své dávky v potravinových poukazech. Máme své vlastní potravinové poukazy, zatím nevyužíváme stravenky od některé z firem na trhu, ale zřejmě ještě letos plánujeme veřejnou zakázku na dodávání poukázek, které budou sloužit k výplatě dávek v hmotné nouzi,“ uvedl vedoucí sociálního odboru bohumínské radnice Daniel Ucháč.

Průměrná výše potravinového poukazu se pohybuje přibližně okolo tisíce korun měsíčně.